2013-09-07

Eric Delko

Eric Delko se narodil 18. prosince 1976 na Kubě s příjmením Delektorsky, podle jeho nevlastního otce, rusa Pavla Delektroskyho, který byl přidělen Sovětským svazem do Havany v roce 1960 a oženil se tam s Carmen, s níž měl ještě tři dcery.

Když byla Pavlova žena těhotná počtvrté, rozhodl se, že je nutné změnit jejich životní poměry a emigrovat. Proto celá rodina podstoupila těžkou cestu z Castrovy Kuby na Floridu, kde si následně ve snaze lépe zapadnout změnili příjmení na Delko. Kromě Marisol se tam navíc minimálně jedna z jeho sester provdala a má dceru (Eric se totiž v epizodě 6x17 zmínil, že má neteř). Všichni ale přesto mluví plynně španělsky, v podstatě jsou to rodilí mluvčí, a patří k římským katolíkům.

Eric při tom až v sedmé sérii zjistil, že Pavel není jeho biologický otec, ale že jím je Alexander Sharov, vedený jako boss ruské mafie. Tehdy se přišlo na to, že jeho americký rodný list je padělaný a sám si uvědomil, že v příbězích jeho matky o jejich příchodu do Ameriky a jeho narození jsou jisté rozporné detaily. Tehdy mu Carmen řekla, že jeho pravý otec byl hrozný člověk a ona nechtěla, aby o tom věděl. A aby bylo všechno snazší, snažila se, aby se oficiálně narodil na Americké půdě. Bohužel ho tento incident téměř stál místo i svobodu.

Původně nebyla Ericovým cílem práce u policie. Ve flashbacku v epizodě 8x01 se ukázalo, že řídil odtahové vozidlo, díky čemuž znal docela dobře Miami a poznal se s prací policie a se samotným Horatiem. Když potom našel v Everglades BMW s tělem v kufru a pomohl nalézt vražednou zbraň, přesvědčil ho Horatio, aby šel na akademii a později pracoval pro CSI. Eric nabídku přijal a změnilo mu to život.
Stal se expertem na otisky prstů, pneumatiky a identifikaci drog a policejním potápěčem.

Z počátku se v týmu svých kolegů nejvíce spřátelil s Timem Speedlem. Právě Tim totiž Erica uvítal v týmu a vzal si ho na starosti, a tak se z nich stali opravdu dobří přátelé, kteří krom pracovního trávili společně i volný čas. Jednou, v epizodě 1x22, byli dokonce v klubu, který začal hořet. O to hůř nesl jeho smrt v epizodě 3x01. Dá se říct, že ze všech kriminalistů právě jeho zasáhla nejhůře. Dokazovalo to i jeho chladné přijetí náhrady za Tima, Ryana Wolfa. Trvalo docela dlouho, než ho akceptoval a odpustil mu, pokud pracoval na některých znovuotevřených Timových případech. Jednou, na začátku Ryanovy kriminalistické kariéry, ho dokonce s Calleigh poslal za patoložkou, aniž by Ryan tušil, že ta zrovna vyváří lidskou lebku.

Asi nejzřetelnější moment, kdy se vztah mezi nimi zlomil, přišel až ve čtvrté sérii, v epizodě 4x08. Eric tehdy nedorazil na místo, které měli prohlédnout, a Ryan byl zraněn. Střelen hřebíkem do oka. Eric ho poté odvezl do nemocnice a omlouval se mu. Z konce epizody a dobírání mezi Ryanem a Ericem bylo pak patrné, že se rozhodli na minulost zapomenout.

Hned v epizodě 4x09 přišla další nepříjemná událost. Eric, kvůli výdajům spojeným s jeho nemocnou sestrou, měl problémy s penězi a se svým kontem. Proto šel do banky, kterou ale v tu chvíli přepadla skupina maskovaných ozbrojenců. Ukázalo se, že to byla součást počítačové hry přenesené do reálného života a jeden z úkolů byl znásilnit rukojmí v bance. Když se to maskovaný muž chystal udělat jedné z přítomných žen, Eric ho zastřelil.

V té samé řadě však Ericovy problémy nekončily. Už nepatřily do sféry kolegů, ale přímo do osobního života. Jedna z Ericových sester, Marisol, před nějakou dobou onemocněla leukémií. On se jí snažil pomáhat jak mohl a dokonce pro ní kupoval marihuanu na zmírnění bolestí a nevolností. Jenže to vedlo až k jeho zatčení a obvinění z držení drog. Tehdy se Horatio konečně dozvěděl pravdu, Erica očistil a zároveň se seznámil s půvabnou Marisol.
Když spolu pak Marisol a Horatio navázali poměr, Eric s tím nesouhlasil. Věděl, že pokud se sestřin zdravotní stav nezmění, přibližně do měsíce zemře. A bál se tak nechat svého šéfa toto prožít.
Marisol se ale nečekaně uzdravila a rozhodla se Horatia vzít. A Eric nakonec na jejich svatbu přišel.

Ani tato idylka ale netrvala dlouho. Drogový gang Mala Noche měl na Horatia už dlouho spadeno, a když se oženil, přirozeně se do hledáčku dostala i Marisol. Když se jedno odpoledne Eric a Marisol sešli, najatý sniper dvakrát vystřelil. Jedna kulka zasáhla Marisol do břicha a způsobila jí zranění, kterým později podlehla, a druhá Erica do ruky. Přestože chtěl jet se svou sestrou do nemocnice, Horatio ho urychleně poslal najít střelce. A právě když s Calleigh objevili balkon, z něhož se střílelo, dostal zprávu o smrti Marisol.

Po velmi emocionálně ubíjejících událostech ve čtvrté sérii se ale nevzdal, spolu s Horatiem odjel do Ria de
Janeira, kde našel člověka, co si vraždu objednal, a při následné potyčce ho zabili.
Jenže ani potom neměl klid.
V páté sérii v epizodě 5x13 byl zažalován pro 250 000 dolarů kvůli tomu, že se v baru připletl do hádky mezi manžely, zastal se ženy a porval se s mužem. Přišlo se ale na to, že se jedná o podvodníky a muž byl dokonce sám zavražděn. Nicméně k soudu došlo, protože nikdo nechtěl přitáhnout víc pozornosti na laboratoř, zvláště vzhledem k nedávné cestě do Brazílie, a Eric musel určitou částku opravdu platit. Znamenalo to pro něj úpravu směn a mnohem víc práce.

Hned v další epizodě ale přišla další rána. A to doslova.
Clavo Cruz, jemuž vyšetřování a zjištění, že není biologickým synem generála Cruze zničilo život, najal snipera, vylákala Erica a Horatia na parkoviště a Eric byl zasažen do nohy a do hlavy. Byl převezen do nemocnice v podstatě na pokraji smrti, selhávaly oživovací pokusy a zachránila ho až injekce adrenalinu. Navzdory očekávání tedy svá zranění přežil.
Po operaci se však tým dozvěděl, že většina kulky stále zůstává v jeho hlavě, ve spánkovém laloku, a tak může dojít k trvalému poškození motoriky, řeči a paměti. Jako zdrcující důkaz lékařových slov se navíc Eric ještě napůl v bezvědomí ptal po své sestře, a to navzdory tomu, že již byla nějakou dobu po smrti.

Všichni ale stejně doufali, že se vrátí. Alexx jim proto vysvětlovala, že i když žije a nemá ty nejhorší problémy, s jakými měli počítat, nebude to stejný člověk jako dřív. A měla pravdu.
Eric se po návratu musel znovu učit základní kroky pro nováčky, musel si opakovat postupy a jeho práce byla velmi pomalá a obtížná. Dokonce kvůli jeho omylu při krevních testech téměř unikl vrah. Všechno to ho velmi frustrovalo, navíc se k obtížím připojilo i dvojité vidění a s tím spojené projevy vzteku, ale tým se mu snažil ze všech sil pomáhat. Především Ryan, který si dobře pamatoval na své vlastní komplikace po zranění hřebíkem.
Přesto se ale našlo několik pozitivních momentů, a to hlavně díky výpadkům paměti zhruba do doby půl roku zpátky. Společně s advokátem se snažil skončit spor z epizody 5x13 a nemuset dál platit s odvoláním na to, že si incident nepamatuje a nebylo by to fér.
Těžko ale říct, jestli to byla opravdu tak pozitivní situace, vzhledem k záchvatům paniky a flashabkům jeho zážitků z blízkosti smrti a dokonce halucinacím ještě v šesté sérii.
Například v epizodě 6x04 měl velmi živou halucinaci Tima Speedla, díky níž našel rozhodující důkaz a navíc zjistil, že Dan Cooper, technik, s kterým se dříve celkem přátelil, zneužívá Speedlovu kreditní kartu.

V šesté sérii se navíc znovu bál o život. Tentokrát ale ne o svůj, ale o život kolegyně Calleigh Duquesneové a Horatia.
Calleigh byla unesena, aby pomohla dvěma vrahům zahladit tělo a stopy. Protože ale sama zanechávala určitá vodítka, společně s kolegy ji zachránil a odvezl domů.
V posledním díle šesté série potom zmizel Horatio. Podle všeho byl zastřelen na letišti, Ryan Wolfe dorazil jako první na místo a tým byl zdrcen. Eric zuřil, že se všechno odehrálo bez nich, že odvezli tělo a později dokonce nacházel spoustu nesrovnalostí. Potom zuřil ještě jednou, že o plánu nechat se prohlásit za mrtvého a moci pracovat v utajení nevěděl.

Přestože i tato série byla nabytá událostmi, zdálo se, že krom scény s halucinací Tima s ním bylo všechno v pořádku. Ale to není pravda. Pravidelně docházel za terapeutkou, která byla ale díle 7x03 zavražděna.
Tehdy společně s Calleigh procházel její záznamy a Calleigh narazila na ten jeho, kde se přiznával, že pokud by se měl někdy usadit, rozhodně by bylo fajn, kdyby to bylo právě s ní. Nic mu o tom ale neřekla, a tak se musel přiznat osobně, a to ve chvíli, kdy se dostala do nemocnice kvůli dýchacím potížím.

V epizodě 7x16 se navíc po propuštění Erica z vazby kvůli jeho falešnému rodnému listu a kubánskému původu veřejně políbili.
Přesto, že tedy konečně měl vážnější vztah než spousty jeho nezávazných románků, v epizodě 7x25 se postavil nejen proti Calleigh, ale proti celému týmu. Rozhodl se totiž najít svého biologického otce, který se ho ale ve skutečnosti pokoušel zabít.
Ve chvíli, kdy spolu odjížděli přestřelkou, došlo k nehodě, Sharov byl zadržen a po Ericovi se slehla zem.
Ve velmi vážném stavu totiž bloudil bažinami a snažil se najít cestu pryč.
Hned v další epizodě, 8x01, se konečně dostal do nemocnice, kde znovu bojoval o život. Tentokrát jeho boj prožívala nejvíc Calleigh, jeho přítelkyně.

I z tohoto stavu se nakonec dostal. Všechno, co prožil, se s ním ale nezadržitelně táhlo a tak v epizodě 8x05 opustil tým a odletěl do Puerto Rica. Ne navždy.
V epizodě 8x11 se objevil coby soudní znalec obhajoby a zároveň stanul proti svému původnímu týmu.
Tehdy se svěřil Calleigh, že mu chybí život v Miami, a ona mu hned nabídla místo. Sdělila mu, že státní návladní shání forenzního experta. Eric se na konci epizody tedy rozhodl pro návrat. Stejně tak se obnovil jeho vztah s Calleigh, s níž měl v epizodě 8x14 postelovou scénu.
V epizodě 8x16 také pomohl Horatiovi, když s ním odletěl do Kalifornie, aby bránil Jesseho Cardozu, kolegu, který v době, kdy se rozhodl pro policejní dráhu odešel z Miami do LA a nyní se vrátil, nařčeného z vraždy. Jeho vztahy s týmem se tedy začaly obnovovat též. Jenže se začalo objevovat i podezření vůči němu.
V epizodě 8x23 se hádal s Calleigh, které se nelíbilo, co dělá a nelíbilo se jí, že nemá čas. Oba potom byli svědky výbuchu, který zabil Rebeccu Nevinsovou, s níž se měl sejít. Navíc šlo o výbuch určený pro něj. Díky tomu vyšlo na povrch, že špehoval v laboratoři, což rozčílilo všechny, a nejvíc Calleigh, která se ho ptala, jestli měl odposlech, i když byli spolu doma.
Protože ale nakonec případ pomohl rozluštit a dokonce pomohl dostat za mříže Stetlera, jak se ukázalo, dlouholetého zločince pod rouškou policie, rozhodl se vrátit k MDPD. Což mu Horatio rád schválil. Hned potom ho ale čekala další velká nepříjemnost, když v epizodě 8x24 došlo k útoku na laboratoř. Byl do ní vpuštěn plyn, který všechny přítomné poslal do bezvědomí.
Když Eric do laboratoře dorazil, jako první přirozeně běžel za Calleigh, která už dříve měla potíže s dýcháním. Ta ale byla v pořádku a jedinou obětí se stal Jesse Cardoza.

V deváté sérii už měl konečně o něco klidnější život.
Sice v epizodě 9x04 přišel opět na scénu Memmo Fierro, muž, který byl Riazem najat na zabití Marisol a následně blokoval sanitku, co ji vezla do nemocnice, ale i když měl Eric šanci tentokrát se mu pomstít, nechtěl to udělat před Memmovou dcerou a nezabil ho.
Potom už ho čekalo jen přesvědčování úřadů, že Calleigh, která si usmyslela adoptovat dvě osiřelé děti, je vhodnou adeptkou a bude skvělou matkou, což se mu podařilo. Tehdy už byl ale úplně někdo jiný, než sukničkář na začátku.
Sukničkář.
Ženy, téma, na které je čas právě teď. U něj totiž jde opravdu o žhavé téma.
Eric byl vždycky proslulý tím, že své partnerky často střídal a dokonce vyhledával i nezávazný sex. Například i Horatio se ho jednou zeptal, jak je možné, že tento týden nemá přítelkyni. Vymstilo se mu to v epizodě 3x20, kdy mu žena, s kterou se domluvil na sexu na veřejném místě, ukradla odznak. Nebo v případě Glorie, naprosto šílené dámy, s kterou se rozešel, a která jeho odchod neunesla natolik, že rozmlátila okna v autě Natalie, s níž měl Eric dříve poměr, a i Marisol, kterou považovala za Ericovu manželku, a pořídila si pušku s úmyslem ji zastřelit. K tomu se ale neodhodlala.

Krom nich ale několikrát lovil i v pracovních vodách.
Měl románek například s Natalií Boa Vistou, nedlouho poté, co nastoupila do laboratoře, tedy ve čtvrté sérii.
Natalia ho ale brala spíš jako zdroj informací, neboť byla dosazena FBI proto, aby laboratoř očernila. Eric jí to dlouho nemohl zapomenout, ale po jejich rozchodu, který následoval po podezření z těhotenství, se s ní relativně udobřil a pomáhal jí chránit před bývalým manželem.

Nejkomplikovanější a nejzásadnější vztah ale přišel až s Calleigh Duquesne. Dlouhá léta spolupracovali jako obyčejní kolegové, popichovali se, škádlili, ale nikdy mezi nimi nic nebylo. To se ale začínalo měnit od zhruba páté série, kde měli několik emotivních chvilek, a kde Eric zcela zjevně žárlil, když Calleigh začala chodit s Jakem Berkleym.
Jejich oficiální vztah ale začal až v sérii sedmé, kde to vzalo docela rychlý spád, byl přerušen v sérii osmé, když Eric po nepříjemných událostech s biologickým otcem opustil Miami, ale znovu navázal, kde přestal a do konce desáté série došel až ke společnému bydlení a patrně i společné výchově adoptovaných dětí, které Calleigh vybojovala.


Hrál: Adam Rodriguez