2013-09-09

Ryan Wolfe

Ryan Wolfe, mladý detektiv narozený 3. července 1981, se v seriálu poprvé objevil až ve třetí sérii, ale zato zůstal do konce. Původně pracoval totiž jako "obyčejný" policista - byl důstojník, pochůzkář. Ale poté, co byl zastřelen Tim Speedle, přešel do týmu poručíka Cainea a stal se kriminalistou. Ostatně k tomu měl předpoklady, neboť studoval chemii na Boston College a později si dodělával magisterský titul v genetice. Ten totiž dříve ustoupil jeho policejnímu zaměstnání.

Hned ze začátku se navíc ukázala spousta Ryanových dalších vlastností, než jen zájem o vědu. V epizodě 3x03, kde začala jeho kriminalistická cesta, si poručík Caine všiml, že Ryan se věnuje detailům a také velmi úzkostlivě pečuje o svou zbraň (což je důsledek jeho obsedantně kompulzivní poruchy). Tím si ho Wolfe okamžitě získal, neboť špatná údržba zbraně vedla ke Speedlově smrti a každý kriminalista potřebuje sledovat detaily, a Horatio tak Ryanovi nabídl místo v týmu.


V epizodě 3x19 Ryan dál ukázal, že je levák, v epizodě 7x06 potom přiznal i svůj strach z výšek. V 9x14, kdy se vyšetřovatelé setkali se školním tyranem, navíc zjistili i to, že Ryan byl jako dítě šikanovaný, a že mu podobní rváči na škole poškodili dalekohled. Jeho kolegové si ho po tomto příběhu začali trochu dobírat, ale nakonec ho překvapili novým pořádným dalekohledem.
Takové vztahy s nimi ale neměl vždy.

Na začátku své kriminalistické kariéry Ryan se všemi jen velmi těžko vycházel. Celý tým se jen těžko vzpamatovával ze Speedlovy smrti a vztahy s novým kolegou se napjaly ještě víc, když měl přezkoumat některé jeho případy. S Calleigh Duquesne byl na nože navíc ještě kvůli svému prvnímu případu, kdy existovalo podezření, že její otec v opilosti srazil člověka, a Wolfe, úzkostlivě se snažící dodržet předpisy, ji odmítl pustit k důkazům. Stejně tak patoložka Alexx Woods ho od začátku odmítala a tvrdila, že nepotřebuje hledat nové přátele. Do konce třetí řady, krom nevycházení ani s Ericem Delkem, navíc stihl způsobit rozruch i v laboratoři, když nalezl chybu v databázi DNA a způsobil tak suspendování laborantky Valery.
Jako nejčerstvější kriminalista na nejnižší příčce kariérního žebříčku navíc musel dělat i ty nejnelibější práce, jako je ohledávání kyselinou rozpuštěné mrtvoly, bezhlavého těla, sběr zvratků z úklidových pomůcek, nebo zkoumání náboženských předmětů používaných pro kletby, díky čemuž a díky několika dalším nezvyklým událostem získal dojem, že je prokletý.

Ve čtvrté řadě už se ale jeho vztah k ostatním začal pomalu zlepšovat.
Největší napětí stále zůstávalo mezi ním a Ericem, což někteří komentovali tak, že by prostě měli jít a někde si dát do zubů, navíc když Ryan začal Erica popichovat kvůli jeho pozdním příchodům a utajovaným problémům se sestrou, ale v epizodě 4x08 se věci tak trochu zlomily. Eric nedorazil na místo, které měli prohlédnout, a Ryan tam byl sám. A došlo k tomu, že byl postřelen pistolí na hřebíky, a to přímo do oka. Hřebík se mu sice natěstí zabodl těsně vedle oční bulvy, ale i tak to byla bolestivá a zlá zkušenost. Eric ho tehdy bez prodlení odvezl do nemocnice, omlouval se a víceméně se udobřili. Tehdy už neválčil ani s Alexx Woods, která mu začala ošetřovat oko při pozdějších komplikacích, z kterých se vyvinula keratitida, a s kterými nechtěl jít za lékařem, aby se mu nezanesly do spisu.
V téže sérii se ještě pokusil zaujmout nejnovější kolegyni, Natalii Boa Vistu, která nastoupila na jejím začátku, ale v poslední epizodě se dohodli, že budou pouze kolegové. Ona sama totiž nedávno prožila vztah s Ericem, s kterým měla původně spát jen proto, aby získala informace, a o Ryana milostný zájem neprojevila.

Oproti tomu televizní reportérka Erica Sykesová o Ryana prokazovala zájem až příliš velký a od začátku se snažila přes něj dostat k těm nejzajímavějším kauzám. Nejprve jí vyhovoval a umožňoval jí z blízka natáčet a poskytoval jí informace, ale později už se snažil vystrnadit ji z míst činů, rozbil jí diktafon, který musel platit a její přítomnost nesl velmi nelibě, nicméně občas se i takto protivně ambiciózní reportérka hodila a Ryan s ní musel několikrát uzavřít dohodu kvůli potřebným záběrům.

V páté řadě, ačkoli se jeho situace s kolegy uklidnila, ale přišlo víc vážnějších problémů.
Předně v epizodě 5x05 se Ryan dostal do konfliktu s protokolem, když ve vypjaté hádce strčil do důstojníka vystěhovávajícího rodiny z jejich domů. Policista proti němu podal stížnost. Ta sice neuspěla, ale Horatio Ryana varoval, aby si příště dal na své emoce dobrý pozor. Přesto se ale neudržel v epizodě 5x15, když vyslýchal podezřelého ze střelby na Erica, jenž bojoval v nemocnici o život. Calleigh ho dokonce musela vzít pryč a pokárat ho.

V průběhu této řady však vyšel najevo i Ryanův problém s hazardními hrami. V epizodě 5x03 při
vyšetřování výletní lodi věnující se hazardu dokonce Calleigh zjistila, že sto dolarů, které jí po půjčce vrátil, je falešných, a že je vyhrál právě na té lodi. O něco později však jeho hraní postoupilo ještě dál a Horatio ho musel vyhodit, neboť mu lhal o kontaktech s podezřelým mužem, jemuž dlužil deset tisíc dolarů z pokeru. Když ho Ryanovy lži přestaly bavit, zajistil si totiž důkaz v podobě nahrávky, kterou poskytla tehdy už soukromá vyšetřovatelka Yelina Salas, a na níž byl Ryan v opuštěné budově, jak předává peníze onomu muži. Na konci epizody 5x22 tak seržant Rick Stetler Ryana propustil a vykázal z budovy policie.

Ryan dlouho nezaměstnaný nezůstal. Hned v další epizodě se objevil na televizních obrazovkách v roli konzultanta místního televizního zpravodajství. Nutno podotknout, že jeho bývalí kolegové tím byli velmi překvapeni. A ne příjemně. Ryan začal využívat své forenzní dovednosti a v televizi tak odhaloval nejrůznější případy, čímž jim často komplikoval práci. Například odhalil totožnost podezřelého, kvůli čemuž byl dotyčný za pár hodin nalezen mrtvý. Aby tento svůj závažný přehmat alespoň trochu odčinil, poskytl Calleigh jména a čísla všech, kteří po odvysílání do televize volali a vyhrožovali oběti smrtí. Nakonec chytili Ryanova kameramana, jehož téměř zabila past ukrytá před skrýší drog. To a další důkazy pomohlo odhalit příčinu smrti oběti a Ryan si uvědomil, že senzacechtivost televize rozhodně nenapomáhá spravedlnosti, a i když má jistý půvab a snadněji vydělává peníze, opustil vysílání a pokusil se vrátit k původnímu povolání. Šel rovnou za Horatiem. Ten ho varoval, že každý jeho krok by nyní byl velmi pečlivě zkoumán a vrátit se do laboratoře pro něj nebude jednoduché, ale Ryan tuto výzvu přijal a naznačil, že to zkusí.

Na začátku šesté řady se však ukázalo, že kvůli byrokracii to bude ještě těžší, než předesílal Horatio. Ryan nemohl ihned znovu začít pracovat v MDPD a tak si našel zaměstnání na střelnici. V epizodě 6x01 zjistil, že to bylo určitě užitečné rozhodnutí, protože velmi pomohl při hledání zbraně, která zabila kurátora, ale přesto se svěřil Alexx, že ho to nebaví, že nechce dál žít z kreditních karet, a že by se rád posunul dál.
Horatio mu tedy v epizodě 6x02 přihrál post bodyguarda pro internetovou celebritu, která se stala terčem stalkerů, a Ryan, i když to neznělo příliš atraktivně, přijal a byl přivítán zpět mezi bývalé kolegy. Hazardu se od té doby pochopitelně snažil vyhýbat.

Přesto ale pořád neměl dost peněz a tak v epizodě 6x03 přijal nabídku působit jako soudní znalec procesu zpracovávání místa činu. Hned první případ ho přivedl do konfliktu s Natalií, když napadl její postup, neboť v rozporu s protokolem nevzala shromážděné důkazy ihned do laboratoře.
Už o tři epizody později, v díle 6x06, se však mohl konečně vrátit k původní práci a všechny podobné další konflikty byly zažehnány.
Postupně si znovu získával důvěru všech a to natolik, že v poslední epizodě šesté série ho poručík Caine zvolil jako jednoho z několika málo kolegů, s nimiž naplánoval svou předstíranou smrt, která mu měla umožnit riskantní vyšetřování Rona Sarise. Ryan měl za úkol zabránit zbytku týmu, aby přišli na podvod, a tak byl první na místě činu, svolával je a čelil jejich výbuchům. A následně, když se celá pravda v prvním díle sedmé série provalila, i narážkám na to, že zrovna on ve všem jel, a oni, i když s Horatiem spolupracovali mnohem déle, o ničem netušili.

V sedmé sérii si navíc získal i novou soudní patoložku Taru Price, s níž měl velmi dobré vztahy, a z které si s Ericem dělal legraci. V epizodě 7x07 na ní nastražili jimi ovládané tělo a pokusili se ji tak vyděsit.
Také to byl ale on, kdo přišel na její závislost na lécích proti bolesti. Pokusil se jí pomoci, protože si sám dobře pamatoval na svůj hazard, ale když Tara nevyužila ani jedné šance, kterou jí dal, byl v epizodě 7x24 nucen prohledat jí skříňku, sebrat důkazy, že léky kradla obětem a předat je vedení, které ji propustilo.

Ještě předtím, v epizodě 7x20, si ale prožil opravdové peklo. Vždycky, zvláště když dostal po průšvizích s penězi a televizí novou šanci, byl oddaný práci a spravedlnosti. V epizodě 7x20 byl však unesen a tyto vlastnosti si prošly obrovskou zkouškou. Mafie se pokoušela dostat z Ryane informace a to tím nejbrutálnějším způsobem. Připoutaného k židli ho mučili, dokonce mu vyrvali zub a teprve když začali vyhrožovat, že zabijí nevinné dítě, kapituloval. Nikdo mu to nemohl doopravdy vyčítat.

V následující řadě, osmé, pak konečně začalo svítat na lepší časy. Ryan dozrál, začal být zodpovědnější, dokázal vést vyšetřování nebo výslechy a byl povýšen na třetí úroveň. V epizodě 8x20 dokonce vedl vyšetřování v nepřítomnosti Calleigh a jisté vůdcovské schopnosti prokázal i v epizodě 8x07, v níž do Miami přicestoval lasvegaský vyšetřovatl Raymond Langston.
V téže řadě navíc pod svá ochranná křídla vzal začátečníka Wlatera Simmonse, s nímž se spřátelil, a poměrně dobře vycházel i s novým kolegou Jessem Cardozou, který nastoupil do týmu po Ericově dočasném odchodu. Ten na přelomu osmé a déváté série zemřel, což i Ryana velmi zasáhlo.

Na konci této řady však ještě před Jesseho úmrtím došlo k pro Ryana velmi nemilé události. Eric, který z týmu odešel a nyní pracoval pro Rebeccu Nevinnsovou, vlastně špehoval bývalé kolegy a měl v jejich řadách odhalit zrádce a zločince. Aby se mu to ale podařilo, prvotní vážné podezření z krádeže diamantů padlo původně na Ryana, který byl přirozeně v šoku a velmi naštvaný kolegovým odhalením, zvláště proto, že on žádným zlodějem nebyl. Když ale zjistil, že jeho podezření pomohlo odhalit toho správného, seržanta Stetlera, částečně Ericovi odpustil a Stetlerovo zatčení si velmi užil.

V deváté sérii si pak Ryan ještě jednou připomněl svou hráčskou minulost. V epizodě 9x07 společně s Walterem vyšetřoval pokus o zabití rybáře, jenž se ukázal být bookmakerem s mnohými nepřáteli.

Desátá série však byla ještě živější, přímo jako smršť. V epizodě 10x03, opět s Wlaterem, jen tak tak přežil tornádo o síle F2 při pokusu o záchranu těla mrtvého studenta umění. Walter se včas schoval ve skříni a pokusil se Ryana vtáhnout také do bezpečí řetězem s vánočními světýlky. Bohužel se to příliš nepodařilo a Ryan skončil na kapotě auta, naštěstí s minimálním zraněním. Horatio tehdy udělil Walterovi pochvalu za záchranu Ryanova života, ale ten měl dojem, že si ji nezaslouží. Když Ryan zjistil, že Wlater pochvalu odmítl s tím, že nakonec řetěz pustil, namítl, že kdyby to neudělal, nemohl by se zachytit o trubku a přežít. Wlater se však rozhodl už dál to neřešit a protože si nemohl s Ryanem plácnout, alespoň ho šťouchl do ramene.

Dosud Ryan, i když od konce čtvrté řady bez větších šancí, projevoval péči o Natalii. Ale v epizodě 10x12 se zakoukal do Samanthy Owens, bývalé zaměstnankyně noční směny, a rozhodl se jí dát dárek k jejímu povýšení na detektiva. Ale styděl se. Dárek jí tak musel předat Eric, ale přiznal, že je od Ryana.
Bylo ale pozdě, protože Samantha měla přítele, asistenta státního prokurátora Joshe Averyho. Přesto ale došlo ke konfliktu mezi nimi v Joshově domě a Josh Ryana násilně vyhodil v poslední epizodě seriálu.
Jenže tak snadno to skončit pořád nemohlo. Ryan později nalezl Joshe mrtvého a samozřejmě se ocitl mezi podezřelými. Brzy ale zjistil, že vražedkyní byla samotná Samantha, což ho velmi zdrtilo. Následně ho utěšovali jeho kolegové včetně Waltera, taktéž bývalého zaměstnance noční směny, a nakonec se přidal i Horatio, s podmínkou, že ho Ryan pozve na pití.


Hrál: Jonathan Togo