2013-09-13

Stella Bonasera

Stella Bonasera, kriminalistka 3. stupně, zástupkyně vedoucího, detektiv 1. stupně a bezpečnostní technik laboratoře (což je neplacená zvláštní funkce navíc k jejím povinnostem), vystupovala v seriálu od prvního dílu první série do posledního dílu šesté série a zmíněna byla ještě v prvním díle série sedmé. Poté nebyla Melině obnovena smlouva a její post v týmu obsadila kriminalistka Jo Danville.

Stella je napůl Řekyně a napůl Italka, ale více se přiklání k řeckému původu, známkou toho je i to, že plynně mluví řecky, ale zda umí i italsky není známo, a vyrostla v sirotčinci svatého Basila. Ten opustila, když jí bylo osmnáct, což prozradila v epizodě 1x15. V páté sérii se navíc odkryla jedna část jejího biologického původu, když se ukázalo, že její matka byla restaurátorka obrazů, která s sebou Stellu vzala do New Yorku, když jí byly dva roky, na svou výstavu. Brzy po ní ale byla zabita při dopravní nehodě. Stella tak byla určitou dobu i v pěstounské péči.
Poté, když opustila sirotčinec a vystudovala policejní akademii, dostala se k místu policistky na oddělení narkotik pro Brooklyn - Sever. Odtud pak odešla k CSI.

Její minulost ji však nezlomila, ale spíš posílila, takže z ní vyrostla velmi silná osobnost s neutuchajícím odhodláním vyřešit zločiny, což jí ale také přineslo i nejméně čtyři stížnosti do záznamu.
Dvě z nich byly od zločinců, kteří byli nakonec stejně uvězněni, jedna od propuštěného podezřelého z vraždy kvůli laboratorní chybě a jedna od otce studenta podezřelého z prodeje drog, jež zabily jeho spolužáka. Na tom je vidět, že Stella neměla problém s tlakem na podezřelé a s vynucováním poskytování informací.

Také nikdy nestrpěla, když se ji někdo pokusil podvést a udělat z ní hlupáka. Například v epizodě 3x06 soucítila se ženou, která vypadala jako jediná přeživší vražedného šílenství v jejím domě, ale když se ukázalo, že žena není obětí, ale strůjcem zločinu, rozpoutala zuřivý výslech. Žena se pokoušela bránit, že je to stejná situace, jakou si Stella prožila s Frankiem, ale ta jí oponovala, že její zásah byl opravdu sebeobrana, kdežto vražda, při níž se vydávala za další zamýšlenou oběť, chladnokrevný zločin, kterým chtěla vyřešit nespokojené manželství. Stejně tak v epizodě 2x02 byla velmi znechucena pachatelem, který znevažoval oběť, slepou dívku, a povyšoval se nad ni, k čemuž měla plné právo, neboť její vlastní inteligence jí dovolila nejen pracovat u CSI, ale i vést přednášky na univerzitách, jako například v epizodě 5x20, kde se případ odvíjel právě od její přednášky na Chelsea. Pro Stellu to však nebyla příliš velká lichotka, neboť pronásledovaná dívka nabyté vědomosti využila k tomu, aby zavraždila svého stalkera.

V epizodě 2x05 se navíc ukázala další věc z jejího soukromí, a to ta, že se kdysi učila tancovat, což i předvedla Macovi Taylorovi a Donu Flackovi při vyšetřování úmrtí tanečnice.

V těchto dvou sériích si vůbec sama prožila hodně napjatých a špatných situací.
V epizodě 2x02, právě v souvislosti s vyšetřováním vraždy slepé sochařky, přizvala CSI k vyšetřování i umělce Frankieho Mala, aby pomohl dokončit rozpracovanou sochu, která je měla navést k podezřelému. Frankie byl okamžitě okouzlen vyšetřovatelkou Bonaserou a od té doby ji zahrnoval dárky a pozvánkami na nejrůznější akce, až se mezi nimi vyvinul milostný poměr.
Jenže později Stella zjistila, že Frankie potají nahrával na kameru jejich sex a nahrávky dával na internet, a vztah okamžitě ukončila. A s tím se odmítl smířit.
V epizodě 2x21 se Frankie vloupal do jejího bytu, počkal na ni a v jakémsi záchvatu zuřivosti a zatmění mysli ji napadl. Svázal ji, vyhrožoval jí, bil ji, vyčítal jí rozchod i to, že vyhodila všechny jeho dárky, a patrně měl v úmyslu ji zabít. Protože si ale objednal donášku jídla a poslíček přišel právě ve chvíli, kdy měl před sebou svázanou Stellu, odnesl ji do koupelny a uložil do vany.
Stella, než stačil Frankie objednávku převzít a zaplatit, za cenu rozřezaných prstů svou rozebranou žiletkou přeřezala provazy, začala se bránit, a když se konečně dostala ke své zbrani, v sebeobraně Frankieho zastřelila. To ji provázelo ještě docela dlouhou dobu jako strašák, a při tom jen o tři epizody později přišla další rána.

V epizodě 2x24 se spolu s ostatními kolegy bála o život detektiva Flacka, kterého spolu s Macem Taylorem a ještě jedním mužem zavalil výbuch v budově, ale právě on to odnesl nejvíc a určitou dobu mu dokonce hrozila smrt. Při této příležitosti se také objevil náznak, že se s Flackem znala o něco déle, než jen z doby jejího působení u CSI.

Ale i k ostatním kolegům měla vždy vřelé vztahy a snažila se jim pomáhat.
V epizodě 3x11 se musela postavit za svůj tým, neboť policejní kapitán, který opravdu neměl rád Dannyho Messera, ho obtěžoval na místě činu, naznačoval, že je zločinec a chtěl ho propustit. Stella ho rázně upozornila, že buď přestane obtěžovat její tým, nebo ona důsledně půjde po jeho vlastním odznaku. Ve stejné epizodě byl navíc Sheldon Hawkes podezřelý z trestného činu, a když byl očištěn, byla první, kdo s ním promluvil.

Od epizody 3x12 do epizody 3x18 se snažila podporovat i nejmladší kolegyni, Lindsay Monroe, neboť ta musela odletět domů do Montany, aby svědčila při soudu s vrahem jejích tří přátel, které zabil, když s nimi byla v restauraci. Lindsay se kvůli tomu cítila opravdu zle a ještě před odletem informovala o tom, co se kdysi stalo, jako první právě Stellu. A pak i před samotným procesem jí volala a Stella ji utěšovala.

Nedlouho poté, v epizodě 3x16, se ocitla v ohrožení svého vlastního zdraví znovu. Při zpracovávání místa činu právě prohlížela kus rozbitého skla potřísněného krví oběti, ale to se rozlomilo a pořezalo ji na ruce. Místo banálního zranění ale okamžitě přišla vážná obava, neboť oběť byla HIV pozitivní. Proto odmítla, aby se jí ostatní kolegové jen dotkli, a neustále v ní rostl strach.
V následující epizodě její strach ještě narostl, protože když se dostavila na pitevnu, u Sida Hammerbacka se objevila vážná alergická reakce na sendvič, a Stella mu zachránila život první pomocí a podáním adrenalinu. Jenže existovala šance, že pokud by byla nakažená virem HIV, přenesla ho i na něj. Sid ji ale uklidňoval, že pro něj je důležitější, že mu zachránila život.

V epizodě 3x20 se pak konečně rozhodla se svou nejistotou skoncovat, protože běžné testy HIV trvají příliš dlouhou dobu, a tak požádala Maca o uvolnění nutných zásob pro test, který by byl rychlejší a přesnější, než ten běžný. Laboratoř totiž měla požadované vybavení a dokonce i kvalifikovaného technika - Adama Rosse - a Mac tak její žádost schválil.
V epizodě 3x21 Adam test provedl a zjistil, že Stelliny obavy byly liché, protože byl negativní.

Klid si ale příliš dlouho neužila. Hned v epizodě 3x22 se do popředí dostala její minulost a jeden starý zločin, který přijel vyšetřit detektiv Scotty Valens z Philadelphie.
Jeho oddělení totiž nalezlo staré zkrvavené šaty zahrabané u dálnice a dokázalo je spojit právě se Stellou. Nutně ji tak musel zařadit mezi podezřelé osoby a vyslechnout a ona sama tak zjistila, že kdysi nechybělo moc k tomu, aby byla zneužívána.
Nakonec, i když mezi nimi sympatie rozhodně nepanovaly, byl Valens nucen kapitulovat a Stellu uznat jako nevinnou, ale ona na to ani po jeho odjezdu z New Yorku nezapomněla. Sama se pustila do vyšetřování a přišla na skutečného viníka - vraha, její nevlastní sestru. Následně našla ženu žijící pod falešným jménem a místo aby ji okamžitě zatkla, dala jí den náskok, protože ač ona zabila muže, co ji jako dítě zneužíval, zároveň chránila malou Stellu před stejným osudem. Jak toto následně vyřešila s Valensem není známo.

Ale stále nebyl klid. I v další epizodě se odehrálo drama. Mac Taylor při zatýkání únosce a vraha Claye Dobsona skončil jako podezřelý z jeho vlastní smrti.Obvinili, že ho spoutaného strčil dolů ze střechy, na níž se s ním sám ocitl. Mac se hájil, že Dobson skočil a on sám nic neprovedl.
Stella tehdy musela připustit, že Mac určité předpisy porušil, ale nikdy neuvěřila, že Dobsona zabil a radila mu, aby se naučil chodit v politice, i když ji nesnášel, protože o to ve všech vykonstruovaných procesech jde. Když se potom Macovi podařilo očistit se, blahopřála mu, ale shodla se s ním na tom, že to určitě není naposledy, co se někdo rozhodl pořádně si na něj posvítit.

Poslední epizoda třetí série poté byla drama sama o sobě, neboť budovu laboratoří přepadli členové gangu vydávající se za hasiče, kteří měli odklidit fiktivní havárii, a chtěli ukrást zabavené drogy.
Stella a Mac ale zůstali i přes příkaz k evakuaci v budově, protože Mac přišel na podivné nesrovnalosti v chování "hasičů" a společně s nasazením vlastního života zjistili, o co vlastně jde, a plán gangu zhatili.

K Macovi měla Stella vůbec celou dobu velmi blízko. Byla jeho zástupkyní a pravou rukou, ale i dobrou
přítelkyní. Například v epizodě 1x24, předtím, než Mac odešel na schůzku, dovolil Stelle, aby mu trochu upravila vizáž a sundala nevhodnou kravatu, v epizodě 1x09 zase přiznal, že by těžko zvládal tak dobře dělat svou práci bez ní, navíc byl krom Sida a Adama, kteří se o tom museli dozvědět, jedinou osobou, jíž se svěřila se svým podezřením na HIV ve třetí řadě, a ač byl Mac z počátku seriálu spíš chladný a upjatý, v pozdějších řadách k sobě chovali důvěru a vzájemně si pomáhali ve složitých i osobních situacích.
Třeba hned ve čtvrté sérii, když se s Macem rozešla jeho přítelkyně doktorka Driscoll, ho podporovala a šla se podívat i na jeho kytarové vystoupení do klubu.

V epizodě 4x16 ale potřebovala pomoc ona sama. V domě, v němž bydlela, totiž propukl požár, a shořel jí celý byt. Mac jí tehdy nabídl, že může přespávat u něj v pokoji pro hosty, ale Stella to odmítla s tím, že chrápe. Jestli to byla skutečně pravda, nebo si jeho nabídkou jen nebyla jistá, těžko říct, ale odkazuje to na skutečnost, že ho znala lépe, než ostatní kolegové.
Tím pro ni potíže čtvrté série končily, ale v páté se její život opět rychle rozproudil.

Na začátku se objevil mladý muž Drew Bedford a ucházell se o Stellu. Ve skutečnosti se přes ni jen zkoušel dostat blíž k Macovi, protože se chtěl mstít za dávnou smrt svého bratra v Chicagu (následně se k němu opravdu dostal a téměř se mu podařilo ho zabít, ale tým, se Stellou v čele, ho včas zachránil), ale Stella mu jasně naznačila, že vztah nehledá.
V epizodě 5x03 se totiž ukázala s hasičem Brendonem Walshem při softbalu a v epizodě 5x15 jí dělal doprovod.

V téže řadě se také prozradil vztah dvou jejích kolegů, Lindsay a Dannyho, což pro ni byla příjemná zpráva, protože všechny měla ráda a snažila se všechny podporovat a starat se o ně. O to větší radost měla z toho, že Lindsay otěhotněla. Kriminalistka jí to sice neřekla přímo, protože za ní přišla s dotazem, jak má odpovědět kamarádce v Jersey, která je těhotná a pracuje v laboratoři, a bojí se kvůli všem chemickým výparům a bezpečnostním postupům. Stella ale pochopila, o co jde doopravdy, ujistila ji, že bude mít podporu spolupracovníků a pogratulovala ji.
V epizodě 5x17 šla společně s Macem navíc jako svědek na Lindsayinu a Dannyho svatbu.

O epizodu dřív, v 5x16, ale zažila nepříjemné překvapení, když venku u kávy mluvila s Macem a do šálku jí spadla lidská oční bulva. Rozhovor tak byl přerušen zvláštně začatým vyšetřováním, ale poté ho dokončili a Mac se přiznal, že měl problémy s Ellou McBride, mladou dívkou, kterou poznal při vyšetřování smrti její matky v epizodě 5x11, a která jím snad začala být posedlá, protože určitě nebyla psychicky úplně v pořádku, a aby upoutala jeho pozornost, dokonce si podřezala žíly.
Stella tehdy nevěděla, co by mu měla poradit, a prostě mu řekla, že nemůže vždycky zachránit všechny. Ukázalo se, že to ví, ale že to potřeboval slyšet od ní. Další důkaz jejich pevného vztahu.

V epizodě 5x24 pak přišel ještě další.
Během páté série se totiž ukázalo, že jistý profesor Papakota, řecký odborník na starožitnosti, kterého Stella brala jako otce, působil právě při krádežích starožitností.
Mac Stellu varoval, aby se do případu nepřiplétala, ale ona jemu navzdory odletěla do Řecka, aby Papakotu našla a sledovala. Zjistila při tom mimo jiné, že i obraz visící v její kanceláři, co jí Papakota daroval za absolvování akademie, byl kradený. Samozřejmě ho hned vrátila a poté se sama dozvěděla o identitě své matky, a to od Maca, který se ji vydal do Řecka hledat a prozradil, na co sám přišel.
Následně mezi nimi došlo k výměně názorů a Stelle hrozilo i propuštění, ale zpět v New Yorku jí Mac její odznak vrátil a ona tak pokračovala v práci u CSI.

A ta ji zasáhla hned v další epizodě.
Došlo totiž k zastřelení detektiva Angell, kolegyně, kterou stejně jako ostatní měla ráda, a přítelkyně Dona Flacka. Když na konci epizody, po honbě za jejím vrahem, ji všichni společně v baru zapíjeli, strhla se střelba z kolemjedoucího auta a mířila přímo na kriminalisty. Nebylo zřejmé, zda byl někdo zasažen nebo dokonce zemřel další člověk.

V epizodě 6x01 se ale ukázalo, že jedna střela zasáhla Dannyho Messera a upoutala ho dočasně na invalidní vozík. Všechny tyto události byly pro Stellu i celý tým velmi náročné a Stella tak strávila, ne příliš s rozvahou, noc s Adamem Rossem. Později se oba shodli na tom, že se jim to líbilo, ale bude lepší to neopakovat.
Krom Dannyho nelehké situace a trochu rozpačité spolupráce s Adamem se ale nedlouho poté musela potýkat i s dalšími problémy svých kolegů, například s vyšetřováním muže, jehož otec umíral, stejně jako Macův, na rakovinu, a proto i s Macovými nepříjemnými pocity z tohoto případu, nebo s vyšetřováním Dona Flacka, který při zatýkání zabil podezřelého a pak na ni určitě dopadl i jeho alkoholismus, do nějž se vrhl kvůli smrti Angell.

Také se v epizodě 6x07 setkala s lasvegaským vyšetřovatelem Raymondem Langstonem, jehož případ se dostal i do New Yorku, a pomáhala tak odkrývat hrůzostrašný obchod s bílým masem. Nebylo to její první setkání s dalšími kriminalisty z ostatních seriálů, protože už dříve se seznámila s Horatiem Cainem ve dvou crossoverech.
Neméně odpudivý případ čekal i v epizodě 6x10. Tehdy se Stella musela proplést podivným domem se spoustou smrtelných pastí, aby společně s Macem našla dva lidi, kteří v domě s hororovým zabezpečovacím systémem mrtvého majitele zmizeli.

V epizodě 6x11 se ale konečně rozsvítilo malé hřejivé příjemné světlo.
Nastal totiž čas Vánoc a Stella společně s Macem vybírala vánoční stromek, při tom ji seznámil s tradicí rodiny Taylorových, a po uzavření případu o Štědrém večeru spolu se svými kolegy rozdávala dárky sirotkům po policistech, kteří zahynuli ve službě.

Tato atmosféra ale nemohla vydržet dlouho. V epizodě 6x18 se totiž vynořil další kostlivec ze Stelliny skříně.
Před patnácti lety zmizel chlapec Luke a jeho sestra, Marina Garito, celou dobu věřila, že stále žije. Každý týden při tom telefonovala se Stellou a obě se přesvědčovaly, že je naděje.
Teď byla ale sama Marina nalezena mrtvá a Stella se tak pevně rozhodla najít jejího vraha a zároveň únosce a možného vraha Luka. Ještě před začátkem vyšetřování ale měla podivnou předtuchu, že jí hrozí smrtelné nebezpečí, a ta se ukázala jako pravdivá, když se jí někdo pokusil utopit v bazénu.

V poslední epizodě šesté série, která byla zároveň poslední kapkou Stelliny trpělivosti se vším, co se jí v CSI v New Yorku dělo, došlo k další závažné situaci, která se zvrtla ve smrtelné nebezpečí. Tentokrát sice ne pro ni, ale protože měla ráda všechny své kolegy a i dceru Dannyho a Lindsay, kterým hrozilo největší nebezpečí, cítila to stejně.
Ona a Mac totiž měli hlídat Shanea Caseyho, zločince, kterému se podařilo několikrát uprchnout spravedlnosti. A bohužel, podařilo se mu to i tentokrát a on hned zamířil pomstít se Dannymu.

V následující sérii, v 7x01, se ukázalo, že Shane se přeci jen pomstít nedokázal a sám na svůj pokus doplatil, ale Stella už v této epizodě nebyla. Už dávno se rozhodla celý svůj Newyorský život uzavřít a odešla. Celá epizoda se odehrávala půl roku po událostech z 6x23 a jediná zmínka o ní stála v jejím dopise pro Lindsay. Stella sama se totiž odstěhovala do New Orleans a stala se vedoucí tamější kriminalistické laboratoře.


Hrála: Melina Kanakaredes