2014-01-02

Danny Messer

Danny Messer, detektiv NYPD, pravák nosící hodinky na pravé ruce, se narodil v rodině ochránců (alespoň v epizodě 5x15 tvrdil Stelle Bonasere, že pochází z policejní rodiny, ale nic bližšího nikdy neprozradil) a rušitelů práva, jak se ukázalo v epizodě 1x13, v New Yorku ve čtvrti Staten Island. Nevyrůstal ale jako jedináček, měl staršího bratr Louieho, což byl příkladný exemplář rodinných příslušníků, kteří si s právem zrovna hlavu nelámali, a tak si, vzhledem k němu a k prostředí, v němž žil, vytvořil svůj vlastní systém morálky, etiky a způsobů, jak učinit spravedlnosti zadost, a také se naučil více spoléhat na intuici než na faktické důkazy, což mu například v epizodě 1x05 vytýkal Mac Taylor.
Důležitý morální zvrat v jeho životě navíc způsobil právě Louie, s kterým si byl Danny velmi blízký. I přes určité napětí mu několikrát půjčoval peníze, jak prozradil v epizodě 2x11, a rád vzpomínal na jejich dětství, kdy například společně potají vyráželi s lodí jejich dědečka, a především na příhodu, kdy jejich loď proud dohnal do přístavu, odkud je domů musela přivézt pobřežní stráž. V epizodě 4x02 pak Danny přiznal, že jeho matka se na něj tak naštvala, že s ním týden nemluvila, což prý znamenalo týden nádherného ticha.

Jenže pak přišla jedna noc roku 1991. Louie tehdy slíbil Dannymu, že ho s přáteli vezmou na výlet do Atlantic City. Cestou se však zastavili na stadionu Giants, kde Louie spolu s dalšími dvěma kumpány surově zbil drogového dealera a Dannymu teprve tehdy vysvětlili, že nejde o výlet, ale o zasvěcení do gangu Tanglewood. Danny se tomu ale bránil a protestoval, a tak ho Louie přede všemi shodil jako zbabělce a poslal pryč. Jak ale v epizodě 2x20 Danny zjistil, poslal ho pryč úmyslně, aby ho nijak nešlo spojit s dealerovou vraždou.
To se sice tak úplně nepodařilo, protože po letech byly na místě nalezeny nedopalky cigaret s Dannyho DNA a Mac ho tak musel zahrnout do vyšetřování vraždy jako podezřelého a odebrat mu odznak, ale později se prokázala jeho nevina a Danny pochopil, co pro něj tehdy bratr udělal. S ním si ale bohužel rozhodli vyřídit účty zbývající členové Tanglewoodu, zbili ho do bezvědomí a Louie zůstal v kritickém stavu v nemocnici, což Dannyho velmi zasáhlo.

Ještě před touto nocí se však Danny kolem gangu Tanglewood kvůli Louiemu motal dost často (ačkoli jak tvrdil v 2x20, na rozdíl od Louieho nikdy nebyl členem) a dlouho ho ani nenapadlo stát se policistou. Na střední a později i vysoké škole byl totiž vynikající basballista a předpokládal, že se vydá cestou sportu. Navíc mu skvěle šla i házená, která se mu v epizodě 2x16 hodila k získání důkazů. Jenže v epizodě 5x09 prozradil, že si při jednom utkání zlomil zápěstí tak nešťastně, že profesionálně basball už hrát nemohl, a tak začal studovat policejní akademii, kterou podle epizody 1x22 nakonec zakončil jako nejlepší student třídy.
Ani tehdy ale ještě neměl vyhráno, protože vzhledem k jeho spojení s Tanglewoodským gangem nebyl považován za nejlepší volbu pro kriminalistický tým a jeho vedoucí, detektiv Taylor, byl varován, aby Dannyho nepřijímal. Mac mu však šanci dal a jak se každý den ukazovalo, nemusel toho litovat. Danny se tak stal právoplatným členem CSI, ačkoli některé své kolegy už znal z dřívější doby - na začátku deváté řady, u příležitosti vzpomínkové epizody k 9. září 2001 zjistil, že během útoků pravděpodobně pracoval na záchranných akcích společně s Lindsay Monroe, aniž by o tom věděli, a také se ukázalo, že právě tehdy poprvé potkal Dona Flacka. Tehdy měl před sebou ještě ale dlouhou cestu.

Na začátku Danny pracoval jako detektiv třetího stupně v laboratoři a nebo provázel své nadřízené a zkušenější kolegy Maca Taylora a Stellu Bonaseru na místa činu. Teprve v šesté epizodě získal svůj první vlastní případ, loupežnou vraždu, a Mac určil, že týmu Dannyho a Aiden Burn bude velet právě Danny. Na konci epizody mu navíc sdělil, že už je připravený na zkoušku na detektiva druhého stupně. K tomuto postupu ale nakonec nedošlo kvůli událostem v epizodě 1x21, kdy Danny čelil obvinění ze zastřelení důstojníka v utajení při přestřelce v metru.

V této řadě a částečně ještě i v druhé byl navíc Danny velmi svobodomyslný a některými i považovaný za playboye, což sám nikdy nevyvracel, ačkoli měl velmi blízko k jeho kolegyni Aiden, s níž celkem běžně flirtoval. Například v epizodě 1x19 si všiml, že Aiden při vyšetřování tak trochu koketovala s důstojníkem Lillym a v laboratoři se o tom následně dohadovali, přičemž Aiden mu řekla, že je roztomilý, ale že ona je mimo jeho ligu. Brzy navíc musela odejít od policie kvůli obavě z falšování důkazů a v epizodě 2x23 bylo nakonec nalezeno její ohořelé tělo. Právě Dannym tato událost otřásla nejvíce a když přivedli k výslechu muže podezřelého z její vraždy, Mac mu ani nedovolil ho vyslechnout, protože věděl, že by byl kvůli žalu příliš násilnický. Teprve až po usvědčení DJ Pratta Danny své pocity trochu přemohl a spolu s ostatními členy týmu se v dobrém sešel v baru na vzpomínkový přípitek.

Jinak ale například nezavrhoval možnost mít více přítelkyň najednou, což přiznal opět Aiden v epizodě 1x13, když při vyšetřování narazili na speciální masáže "rub-and-tug" a Aiden si myslela, že Danny už určitě nějakou zkusil, a on jí řekl, že nechápe, proč by za to měl platit, když na něco takového má přítelkyně, nebo v epizodě 1x04 při vyšetřování v restauraci, kdy se jídlo podávalo na tělech nahých žen, odbyl Stelliny poznámky o hygieně s tím, že jeho by zajímalo jen menu. O konkrétní přítelkyni ale v té době nikdy nemluvil, pouze v epizodě 2x10 měl prokazatelně vztah s jakousi Cindy, neboť se její jméno ukázalo na displayi jeho telefonu a Danny o se tak o ní vyjádřil.

Až ve třetí řadě se začala situace měnit. V epizodě 2x03 totiž do týmu nastoupila jako náhrada za Aiden Lindsay Monroe, detektiv z Bozemanu v Montaně. Hned její první den si ji Danny vybral jako terč svých vtípků a řekl jí, aby Maca vždy oslovovala pane, což ale ve skutečnosti nemá rád. Kvůli tomu se k němu pak několik dalších epizod chovala odměřeně, ale brzy se spřátelili a začali se dobromyslně škádlit, což na jejich kolegy začalo působit jasnými signály a v epizodě 2x22 patolog Hammerback rovnou prohlásil, že jí Danny provokativně říká Montano proto, že se mu líbí.
V epizodě 3x02 potom náhodou projevil své city mnohem víc, když se Lindsay rozhodla jako dobrovolník v utajení sehrát roli rukojmí, a Danny ji po záchraně okamžitě hledal jako první, objal ji a kontroloval, zda není zraněná. V následující epizodě ji navíc pozval na rande, na které ale nepřišla a pouze se poté omluvila, z čehož byl Danny zklamaný. Později mu pak sice přiznala, že jeho pocity nejspíš sdílí, ale že potřebuje čas a nějakou dobu o samotě kvůli věcem, které nechala za sebou, a s kterými se musí vyrovnat. Ukázalo se totiž, že Lindsay jako teenager přežila vražedný útok Daniela Kadence, jenž zastřelil několik jejích přátel, a že kvůli tomu se na dvě epizody stáhla do ústraní.

Kromě vztahu k Lindsay se ale ve třetí řadě ukázalo i několik dalších Dannyho osobních stránek. Především jeho podezřívavost, jíž se nedokázal zbavit, i když byl se svými kolegy obvykle za dobře. Jedním z lidí, kterým doopravdy důvěřuje, je detektiv Don Flack, jehož bere jako svého nejlepšího přítele, a když například v epizodě 3x16 zjistil, že jeho šéf Mac má poměr s patoložkou Peyton Driscoll, naštval se, že je poslední, kdo to zjistil, a že před ním to věděl i Flack. Dalším takovým je potom snad už jen právě Mac. Toho Danny považuje za jakéhosi pracovního otce, ke kterému hlavně v začátcích často chodil pro rady.

Také v epizodě 3x04 předvedl, že je velmi empatický v případech, kdy se na policii ocitnou podezřelí, kteří spáchali zločin kvůli svým milovaným. Tehdy totiž vyslýchal Shanea Caseyho, podezřelého z vraždy, a přiznal mu, že chápe jeho snahu očistit jméno jeho bratra Iana, ale nesouhlasí s jeho metodami. Tato slova se mu však později vymstila, protože v epizodě 3x11 se Shane snažil zneužít Dannyho sympatie a podobnou situaci jako mezi ním a Louiem k tomu, aby ho se zbraní v ruce donutil najít důkazy prokazující Ianovu nevinu. K jeho smůle ale kriminalisté dokázali pravý opak a i Shane byl zatčen.

V epizodě 3x18 se pak vrátily jeho milostné problémy s kolegyní Lindsay. Ta totiž odjela do Bozemanu, aby svědčila při soudním procesu s vrahem Kadencem, a Danny se cítil opuštěný. Bral si schválně víc práce, aby se nějak zabavil, a dokonce se mu stalo, že na chvíli místo obličeje jedné z laborantek viděl právě Lindsay. Mac proto vyčerpaného Dannyho poslal nekompromisně domů a ten se hned rozhodl, že musí letět do Bozemanu. Do soudní síně dorazil ve chvíli, kdy Lindsay svědčila, a teprve Dannyho přítomnost jí dodala potřebnou jistotu, aby mohla pokračovat a pomoci Kadenceho usvědčit. Když se tak stalo, pokusila se Dannyho políbit, ale obklopili je novináři a tak pouze odešli ze soudní síně ruku v ruce.

Poslední zásadní události třetí řady se pak odehrály až v epizodě 3x24. Do té doby se vyvíjel Dannyho vztah k Lindsay, dokonce spolu začali spát, prokazatelně minimálně po jednom společném večeru s pitím a kulečníkem. Právě po této noci ale Lindsay zaspala do práce, protože ji Danny nechtěl budit, a vzal její směnu za ni. Spolu s technikem Adamem Rossem tak odjeli do nyní už vyčištěného skladu, kde dealeři přechovávali obrovské množství kokainu zabavené při dřívějším zásahu a měli ho zpracovat. Jenže dealeři se ho nechtěli tak snadno vzdát. Několik z nich se pokusilo v převleku proniknout na kriminálku a získat drogy zpět, zatímco dva ozbrojení se vrátili do skladu, kde kriminalisty zajali, přičemž Adamovi způsobili popáleniny na dlaních a Dannymu pažbou samopalu zlomili prsty levé ruky a nos.
Nakonec se ale Dannymu podařilo vymyslet lest, díky které spolu s Adamem muže přemohli ještě dřív, než zasáhla policejní jednotka pod vedením Dona Flacka a téměř hysterické Lindsay.

Ve čtvrté řadě však jejich poměr nijak zvlášť znát nebyl. Proběhlo sice několik náznaků, například hned v první epizodě, když Lindsay předváděla jako součást důkazů kondom ve spreji a následně ho s významným pohledem strčila Dannymu do kapsy košile, nebo několik případů, kdy o sebe projevovali starost, ale spíš se Dannyho život začal sunout na opačnou misku vah.

V epizodě 4x11 vzal Danny syna své sousedky Rubena, s nímž se přátelil, na akci do místního kostela - žehnání dětským jízdním kolům. Jenže při cestě zpátky se přimotal k loupeži a jako správný policista se jí okamžitě začal věnovat a Rubena poslal domů. Toho ale zabila zbloudilá kulka a Danny tak několik dalších epizod kvůli svému sžíravému pocitu viny věnoval pozornost Rubenově matce Rikki.
Ta v epizodě 4x13 navíc využila skutečnosti, že je Danny policista, vzala mu jeho zbraň a rozhodla se najít a zabít muže zodpovědného za smrt Rubena. Danny se jí okamžitě vydal hledat, kvůli čemuž nedorazil do práce, a Lindsay jeho absenci kryla, a nakonec ji spolu s Flackem skutečně dopadl dřív, než realizovala svůj plán. Ale i když na něj Flack naléhal, aby ohlásil, co se stalo, Danny odmítl způsobit další problémy už tak zlomené ženě, dokud se na konci epizody sama nerozhodla policii ohlásit.
Žádné vězení ji ale nečekalo a v epizodě 4x16 se dokonce ukázalo, že mezi ní a Dannym došlo k určité aféře. Když mu Lindsay ráno zavolala, odbyl ji a raději polonahý připravoval snídani pro něj a pro Rikki a z jejich konverzace vyplynulo, že spolu strávili noc. To už věci vůbec nevylepšilo, a když si Danny později myslel, že Lindsay je vůči němu chladná proto, že zapomněl na její narozeniny, řekla mu, že o to nejde, ale že spíš nechápe, jak se do něj vůbec mohla zamilovat.

Hned v následující epizodě už spolu ale opět v laboratoři flirtovali. Danny jí dokonce navrhl, aby společně odešli z práce dřív a podívali se na nějaký film, čímž Lindsay docela naštval. V epizodě 4x19 potom Danny přiznal Lindsay, že mu chybí její společnost, a svůj krátký románek s Rikki ukončil, když se shodli na tom, že to byla chyba, a Rikki se rozhodla odstěhovat.

Od té doby byl ale jeho vztah s Lindsay stejně poměrně kolísavý, a když v epizodě 5x09 prozradila, že s ním čeká dítě, prohlásila také, že ho zná a příliš od něj nečeká. A Danny se skutečně začal hodně bát změn, které by pro něj dítě znamenalo. Přesto ale do konce epizody učinil rozhodnutí zůstat při Lindsay a postavit se tomu čelem. Tím alespoň částečně rozporuplnou řadu zlomil a opět se ocitl na začátku nové životní etapy. V následující epizodě začal mít dokonce obavy o zdraví jejich budoucího potomka a žádal tak Lindsay, aby si ho vzala. Ta však odmítla a později mu vysvětlila, že není ten správný čas a ona se chce vdát ne z obavy, ale ze správných důvodů. Danny alespoň zdánlivě její vysvětlení přijal, řekl jí, že to chápe a miluje ji, a společně oznámili její těhotenství Macovi.
Potom už se s rolí otce smířil a začal se těšit. V epizodě 5x11 položil Lindsay ruku na břicho, aby cítil, jak jejich dítě kope, předčítal mu komiks v epizodě 5x16, a když byl přerušen hotovými výsledky rozboru DNA, políbil Lindsay břicho a slíbil svému potomkovi, že se hned vrátí.

V epizodě 5x17 už se navíc začal bát kdykoli Lindsay pracovala v terénu a navíc měl nějaké připomínky i k její plánované cestě do Montany za rodinou. Tyto své obavy následně probral s Macem a vymyslel plán. Na konci epizody ji pod záminkou setkání s několika přáteli i přes protesty, že si potřebuje zabalit, přivedl na radnici. Tam ale jen shrnul co k ní cítí, a že s ní chce žít, a znovu se zeptal, jestli si ho vezme. Tentokrát už Lindsay souhlasila a ukázalo se, že vůbec nešlo o žádné setkání s přáteli, ale o tajně připravený svatební obřad s Macem a Stellou jako svědky.

Od té doby už mohl zase plně myslet jen na své budoucí dítě a v epizodě 5x19 trávil spoustu času vymýšlením chlapeckých jmen. Byl totiž přesvědčený, že to bude chlapec, a když Stella nadhodila, že se může narodit i holčička, Danny skepticky poukázal na to, že jeho matka měla samé chlapce a i Lindsay má tři bratry. Nedlouho poté však obdržel od Lindsay z Montany zprávu, že to skutečně bude děvče.
V epizodě 5x23 potom konečně završil své bláznivé předrodičovské období plné nejistot a očekávání.
Lindsay se vrátila z Montany a šla i zpět do práce do laboratoře, kde ale požádala Adama, aby ji odvezl do nemocnice. Sheldon Hawkes potom pospíchal Dannymu oznámit, co se děje, aby odjel za svou ženou, která právě rodila. Brzy poté se v nemocnici u novopečených rodičů sešel celý tým, proběhla krátká diskuze o jméně, protože Lindsay preferovala Lydii, ale Danny Lucy, a dohodli se s Macem, že bude kmotrem. V následujícím díle se potom ukázalo, že se holčička jmenuje skutečně Lucy podle Dannyho přání.

Ne celá řada pro něj ale byla takto pozitivní. Naopak, druhá polovina přinesla i hodně špatného. Například v epizodě 5x15 odstoupil Danny z místa činu s tvrzením, že je nemocný, a přidal se ke stávce "modrá chřipka", v níž šlo o financování policie a kriminální laboratoře. Tím si své kolegy dočasně poštval proti sobě, především Stellu a Hawkese, který ho označil za sobeckého, a smířil se s nimi až na konci epizody.

V epizodě 5x18 byl zase nucen v sebeobraně zabít podezřelého. Právě to ho donutilo zamyslet se ještě víc nad svou novou rolí a odpovědností a uvědomil si, že nechybělo mnoho, aby přišel o život a nechal tak své dítě bez otce.

A v epizodě 5x25 čelil nejhoršímu, když byla ve službě zastřelena jeho kamarádka a Donova přítelkyně, detektiv Angell. Po dopadení jejího vraha se totiž celý tým sešel v baru, aby uctil její památku, ale z auta projíždějícího kolem v jednu chvíli vyjela hlaveň zbraně a přes výlohu se spustila střelba. Všichni šli okamžitě k zemi a snažili se zachránit si život, ale přesto jedna kulka našla cíl, a to v Dannyho zádech. V epizodě 6x01 se pak ukázaly následky jeho zranění - ochrnutí od pasu dolů.
Danny tak musel začít život na vozíku, a i když na konci epizody ukázal, že může mírně nohama pohybovat a ochrnutí nebude trvalé, bylo to velmi těžké, neboť jeho omezení mu silně komplikovalo práci i psychický stav. Ukázalo se, že vozík musel používat celé léto, které se odehrávalo v prvních čtyřech epizodách šesté séri,e a po celou tu dobu zůstával poměrně skeptický, i když Lindsay stále věřila, že jednou bude učit Lucy hrát baseball a tančit s ní na její svatbě.

V epizodě 6x04 ale navštívil terapii a na konci dokázal z vozíku vstát a vzít do náruče svou dceru a v páté epizodě už mohl vozík vyměnit za hůl. Ještě o něco později pak dokázal chodit bez pomoci a jediný trvalý následek, který si odnesl, byla rychlejší únava.
V téže sérii v epizodě 6x23 se potom Messerovi rozhodli, že za to všechno si zaslouží dovolenou a vydali se na Long Island. Zbytek týmu si ale uvědomil, že poté, co v epizodě 6x19 z vězení utekl Shane Casey, nepochybně půjde po Dannym a snažili se k nim dostat dřív, než on. Shane je ale sledoval a když se všichni ocitli na vrcholku majáku, začal je ohrožovat zbraní. Lindsay s Lucy se naštěstí podařilo utéct, ovšem Danny takové štěstí neměl a popral se s ním. Nakonec se dostali do situace, kdy Shane visel přes zábradlí majáku jen za Dannyho ruce, ale ten ho neudržel, Shane se pustil a spadl do temnoty. Teprve poté dorazili i policisté. Všichni si mysleli, že teď už je po všem a hrozba Shanea, jenž dokázal utéct i z velmi dobře hlídaného vězení, pominula. Jenže to nebyla tak docela pravda. Shane po pádu nezemřel a nevzdal ani svou touhu ublížit Dannymu. Na konci epizody vnikl do bytu Messerových, kde se rozhodli trávit zbytek dovolené, a když Danny slyšel plakat svou dceru a šel ji zkontrolovat, zjistil, že ji Shane drží v náručí a míří na něj zbraní. Pak zazněl výstřel.
Až v následující řadě v epizodě 7x01 scéna pokračovala a to tak, že to naštěstí nebyl Shane, kdo vystřelil, ale Lindsay, která slyšela co se děje přes dětskou chůvičku a zakročila, aby zachránila život své rodině.

Tím ale problémy Dannyho blízkých lidí nekončily. Kromě hrdinství své ženy, s kterým se jí i přes vyznamenání za zásluhy musel pomoci vyrovnat, se v této řadě potýkal i se sklouznutím jeho bývalého parťáka na špatnou stranu, když se v epizodě 7x05 podílel na loupeži klenotů v domě obhájce, a s napadením laboratoře v epizodě 7x21. Během toho navíc společně s Macem usmrtili podezřelého a byli tak vyšetřování interním oddělením, a jen o epizodu později byl sám Mac těžce postřelen a téměř zemřel, což bylo složité období nejen pro Dannyho.

V osmé řadě ale konečně došel i on sám uznání za svou práci, když byl v první epizodě povýšen z detektiva Messera na seržanta Messera a mohl tak změnit své pole působnosti a místo laboratoře se věnovat policejní práci. Dokonce dostal na zacvičení několik nováčků.
V epizodě 8x04 ale jeden z nich při boji střelil neozbrojeného muže a Danny se opět dostal do konfliktu s interním oddělením. To své vyšetřování nakonec odložilo, ale Danny se přesto rozhodl po této zkušenosti vrátit zpátky do laboratoře. A rozhodně nelitoval. Jeho život, původně život baseballového hráče koketujícího s gangem, se totiž definitivně změnil na život otce rodiny. I když nejprve o tom neměl tušení.
V epizodě 9x04 byl s Lindsay na politickém shromáždění, kde došlo ke střelbě a Lindsay byla zraněna. Naštěstí ne kulkou, ale vozíkem rychlého občerstvení, což v něm stejně vyvolalo velké obavy a stres, dokud se jeho žena neuzdravila, a v epizodě 9x13 zjistil, že bude znovu otcem.
O něco později, v epizodě 9x16, se potom ukázalo, že tentokrát jde o Dannyho vytouženého chlapečka.


Hrál: Carmine Giovinazzo