2016-02-20

Raymond Langston

Raymond Langston, oslovovaný zkráceně Ray, nepocházel jako většina jeho kolegů z policejní či kriminální branže a stejně tak se od nich značně lišil i v charakteru, což byl jeden z důvodů, proč v jejich řadách vydržel jen část deváté, desátou a jedenáctou řadu.

Narodil se v Soulu v Jižní Koreji, kde během korejské války působil v armádě jeho otec, James Langston. Nedlouho poté se s ním ale vrátil do USA a stal se tak běžným americkým klukem, který si měl užívat klidného života. Jenže tak se úplně nestalo. U Jamese se vyvinul alkoholismus, brzy začal svého syna fyzicky týrat, zamiloval si rvačky a pravidelně chodil do barů, kde je pro zábavu vyhledával. A jak se později ukázalo, možná se to dalo očekávat, protože měl gen MAO-A, jenž je spojován s různými predispozicemi k fyzickým onemocněním a psychickým poruchám, včetně antisociálního chování nebo agrese. V jedenácté řadě se navíc potvrdilo, že Ray tento gen podědil, a obával se, že tak mohl podědit i lásku k násilí.

Dlouho tomu však nic než jeho strach nenaznačovalo. James zemřel v roce 2000 na rakovinu plic a Ray, vystudovaný lékař s oblibou v dramatech Aischyla, žil svou nemocniční kariérou forenzního patologa a manželstvím s Gloriou Parkes. Jediný zásadní skok v jeho životě přišel až s kolegou v delawarské nemocnici - doktor Michael Webb tam roztáhl křídla jako anděl smrti a zabil 27 pacientů, když jim píchl etylenglykol, a jakmile nadřízení vzali v potaz zvláštně vysokou úmrtnost během jeho služeb, spáchal stejným způsobem sebevraždu.
Ray o tomto případu později napsal knihu Před mýma očima, která z něj udělala svým způsobem celebritu ve forenzních kruzích a líbila se jak Gilu Grissomovi, tak doktoru Lomanovi, patologovi spolupracujícímu s kriminální laboratoří v Miami, a pouze sériový vrah Nate Haskell prohlásil, že se mu nelíbí, a přiznal, že si připadá částečně vinen také, protože měl všechny důkazy před sebou, ale nedokázal si je spojit. Ovšem zaměřil se díky tomu na sériové vrahy a dlouho netrvalo a dostal se do kontaktu s lasvegaskou kriminálkou.

Grissom se svým týmem totiž vyšetřoval v epizodě 9x09 případ vraždy, jež vypadala jako práce právě Natea Haskella, sériového vraha ve vězení, a rozhodl se bez ohlášení navštívit Rayovu přednášku na téma sériových vrahů. Rayovi se to nejprve nelíbilo a naštval se, že policie zneužila jeho hodinu pro vyšetřování. Ale poté se rozhodl raději asistovat a tím se v podstatě upsal jako poradce pro zvláštní případy. A když během asistování porušil protokol a začal osobně pitvat oběť a také umožnil Grissomovi sledovat jeho hovor s Natem Hasekllem, pomocí kterého se policii podařilo najít hrob jedné z jeho obětí, přišel na to, že se mu vyšetřování zamlouvá. To a jeho další rady pak přivedly kriminalistický tým i k nalezení Rayova studenta, jenž působil jako Haskellův komplic, a když mu následně Grissom nabídl práci, Ray neviděl důvod odmítnout.

I když měl na začátku značné těžkosti, protože nikdy kriminalistiku nestudoval a musel se za pochodu učit banální záležitosti. První den třeba neuměl správně sejmout otisk prstu, na místo činu si vzal dlouhou kravatu, na kterou se dostala krev oběti, neměl zkušenosti s tím, jak nekontaminovat místo činu, sklidil tvrdou kritiku kolegyně Riley Adams a i někteří laboranti v čele s Davidem Hodgesem ho přivítali velmi chladně, protože byli stále naštvaní Grissomovým odchodem. Pozice na kriminálce se mu ale přesto zamlouvala a mnohem víc mu umožnila propojit medicínu s kriminologií, a když ho tým akceptoval a jako jednoho z nich pozval na pravidelné společné setkání v restauraci, rychle se se vším sžil a zvládl prací pro policii proplouvat natolik, že si našel čas i na dobrovolnické vypomáhání v nemocnici.

Nejlepší vztahy měl ale pořád s patologem doktorem Robbinsem. Měli k sobě blízko díky oboru a zároveň se zdálo, že je Ray na podobné intelektuálně podivínské úrovni jako Grissom a s Robbinsem našel stejnou notu. Doktor mu dokonce v epizodě 9x13 vyhradil malý kumbál za márnicí, kde si Ray mohl zřídit pracovnu, za což byl velmi vděčný (a ve stejné epizodě se také ukázalo, že zná základy mandarínské čínštiny) a v 9x20 mu rovnou dovolil zkoumat místo něj mrtvé tělo (zde zase prozradil, že je stejně jako Hodges a Wendy Simms fanouškem seriálu Astral Quest).

A nakonec si na svou stranu získal i kritickou Riley, když se spolu v epizodě 9x17 ocitli jako rukojmí v drogové laboratoři, kam přišli vyšetřovat. Nebyla totiž prázdná, jak očekávali, ale schovávali se v ní dva mladíci, jeden velmi vážně zraněný. Pod výhružkami druhého se ho Ray snažil pomocí svých medicínských schopností zachránit a ze všeho se nakonec dostali až díky Rileyině výcviku a jejímu umění předat vhodné náznaky kolegům.

Jen stále držel dál svůj osobní život. Dlouho například nikdo netušil, že je rozvedený. To se ukázalo až ve finále deváté řady, kdy Ray obdržel balík od Glorie, která našla některé věci jeho otce v podkroví jejich bývalého společného domu, a myslela, že by je mohl chtít zpátky.


Na druhou stranu, jeho policejní nezkušenost mu pořád způsobovala dost problémů. Teprve nové

zaměstnání pro něj byla příležitost, kdy se seznámit se zbraní, a zatímco nějak zvládl její ovládání a údržbu, v epizodě 9x24 si příliš nevěděl rady se správným použitím podle protokolu. Když například zadrželi podezřelého s postřelenou nohou a zbraní v ruce, Ray ho bláhově odzbrojil, čímž se vystavil nebezpečí, zatímco Riley duchapřítomně namířila vlastní zbraň a zavolala záchranku z bezpečné vzdálenosti. Že je ale někdy vhodnější zbraň použít a až pak se ohlížet na toho, co stojí proti hlavni, se ukázalo záhy. Ještě na konci epizody se ho pokusil zastřelit muž, jenž zabil svou manželku, a Ray ho musel zlikvidovat dřív, než on zlikviduje jeho.

Proto se Rayovi nakonec podařilo splnit všechny požadavky, které musí splňovat ozbrojení kriminalisté, a postoupit na kriminalistickou úroveň 2 až v desáté řadě. Ale protože už nebyla jeho práce se zbraní sledována, rozhodl se, že ji nosit a používat nebude.

Místo toho se setkal s horším nepřítelem. Kriminalisté v Miami se začali zabývat případem nalezených lidských končetin s motýlím tetováním a pohřešované dívky, a některé ze stop je zavedly do Nevady. A když kontaktovali lasvegaskou laboratoř, Ray poznal inkriminované tetování, protože bylo stejné jako tetování pohřešované Madeline z jeho města. Vyrazil proto do Miami, kde se spolu s Calleigh Duquesne a Horatiem Cainem pokoušel najít vrahy a únosce, a kde měl částečně štěstí. Zatkli totiž vrahy dívek, jimž patřily nalezené končetiny, a objevili, že za vším stojí gang Zetas. Ten unášel mladé dívky, zneužíval je jako prostitutky, a když se pokusily utéct, nechal je zabít. Jenže Ray si uvědomil, že tento případ sahá mnohem dál než do Miami nebo Las Vegas, a když našel vzkaz od Madeline, dokazující, že je naživu, rozjel se na další místo.

Stopy po ní se totiž našly v havarovaném náklaďáku v New Yorku a tam také zamířil Ray, aby konečně Zetas překazil jejich špinavý byznys. I tam se mu však podařilo s pomocí Maca Taylora pouze zatknout jednoho z jejich pracovníků a Rayova cesta tak v epizodě 10x07 skončila zpátky v Las Vegas, kde byla Madelina krev nalezena na mrtvé prostitutce. Teprve díky sledování jejích kolegyň a pasáků se přes další spoustu mrtvých těl dostal k poslednímu "majiteli" Madeline, zjistil, že ten se na dívku vykašlal, když mu nebyla schopná přinášet zisk, a díky spolupráci s ním, Macem a Horatiem dokázal jak rozbít okruh obchodu s bílým masem, tak kontaktovat Madeline a zprostředkovat jí setkání s matkou.

A ani tam řetězec silných nepřátel nekončil. Sotva si oddechl, objevil se sériový vrah "chirurg" dr. Jekyll a Rayovi se čím dál tím víc dostával pod i na kůži. Třeba v epizodě 10x17 ho Ray náhodou našel v nemocnici a pronásledoval ho, dokud nedostal ránu do hlavy a Jekyll mu neukradl jeho identifikační kartu, čímž ze svých zločinů pro kriminalistu udělal i osobní problém. Jakmile se Ray uzdravil, rozhodl se proto porušit protokol a začít vlastní vyšetřování. A brzy na to obdržel telefonát od Haskella, jenž tvrdil, že ví, kdo Jekyll je, a Ray ho nechal převézt na policii na výslech.

Haskellovy informace však nakonec nebyly tak stěžejní a týmu se na základě dalších důkazů podařilo Jekyllovu identitu objevit. Bohužel ale při pokusu o jeho zatčení došlo k přestřelce, při níž byl Nick Stokes postřelen do ruky. Měl ale dost síly, aby předstíral mrtvého a ve vhodnou chvíli střelil Jekylla dřív, než ten zranil Raye. A protože Haskell o tento případ též jevil značný zájem a neustále se pokoušel vrtat Rayovi v hlavě, Ray ho poté navštívil a oznámil mu, že vraha dopadli. Jenže když odcházel, Haskell ho několikrát bodl do ledvin.

Okamžitě poté, v prvním díle jedenácté série, byl převezen do nemocnice, kde měl halucinace, že se ho Haskell pokouší zabít znovu, ale nakonec přežil ztrátu krve i ledviny a byl odhodlaný vrátit se do práce. Když na pohřbu policisty, jenž zemřel při přestřelce při zatýkání Jekylla, vybuchly tři nálože, pomáhal s vyšetřováním i z nemocnice. A aby se mohl zapojit co nejdřív po propuštění, dostal od doktora Robbinse hůlku.

V epizodě 11x04 už ho ale čekal další pořádný protivník. Tehdy totiž své řádění započal sériový vrah Skřípal. Ten podle zjištěných poznatků vždy nabídl obětem šanci přiznat se ke svým hříchům, ale když to odmítly, brutálně je zabil. A protože lasvegaská smetánka nechtěla své hříchy přiznávat nejen vrahovi, ale ani policii, jeho dopadení zůstávalo velmi složitým úkolem. 

V epizodě 11x14, když už byl Skřípal bezpečně odklizen, se pak konečně i tým dozvěděl, že Ray není ženatý, přestože stále nosil snubní prsten, ale že cellistka Gloria je jeho bývalá manželka. I když se rozvedli, zůstali totiž přáteli a Gloria přijela do Las Vegas, aby Rayovi oznámila, že se znovu vdává a chce, aby potkal jejího snoubence. Pozvala ho dokonce na svatbu, což on přijal, a na radu Nicka prsten konečně odložil.

Ani to ale nakonec nebylo moc jednoduché a ani on ani jeho kolegové netušili, kam Gloriina návštěva povede. Hned v epizodě 11x15 totiž započal soud s Natem Haskellem za pokus o Rayovu vraždu. Haskell se rozhodl obhajovat sám a jako stěžejní bod uváělí, že má MAO-A gen, který ho k vraždám přiměl, a on jako jiný psychicky narušený pachatel nenese odpovědnost. A právě Ray měl za úkol před soudem posoudit, zda je tento gen opravdu nositelem násilnických tendencí, což ale Haskell odmítal -  Ray není genetik nebo neurochirurg. Musel proto přiznat, že stejně jako Haskell byl týrán alkoholickým otcem a má MAO-A gen, ovšem není násilníkem ani vrahem, a Haskellova obrana se zhroutila stejně jako jeho osoba, protože konečně pochopil, že za jeho jednání nemůže žádná chemická odlišnost. A rozhodl se pomstít.

Unesl Gloriu, týral ji, znásilňoval a Rayovi nechával jen výsměšné stopy. A když byl v epizodě 11x22 konečně dopaden, Ray ho umlátil k smrti. Čímž stejně jeho kalvárie nekončila.
Gloria trpěla silným traumatem a do města přijela i její matka Nora, která měla v úmyslu přestěhovat ji do Baltimoru. Snažila se také nechat Raye vyhodit z nemocnice, protože byla přesvědčená, že její dceři ubližoval už dost. Rozvedli se, protože se bál mít dítě, po němž Gloria toužila, a pak ji kvůli němu unesl a zneužíval Haskell. Ale později se Ray ještě jednou za Gloriou a Norou zastavil, Nora se mu omluvila za výbuch vzteku a klidně s ním probrala, že chce, aby se její dcera vrátila domů do Baltimoru, aby se v klidu uzdravila. Což Ray chápal a konečně se postavil poslednímu těžkému úkolu - internímu oddělení, které začalo vyšetřovat, zda byla Haskellova smrt nutná sebeobrana nebo úmyslná vražda.

Ve dvanácté řadě se pak ukázalo, že vnitřní oddělení neusoudilo, že Ray spáchal vraždu, ale on se rozhodl stejně nevkročit do kriminálních vod znovu. Přestěhoval se do Baltimoru s Glorií a v řadách kriminálky ho nahradila Morgan Brody, s níž se seznámil v L. A., když vyšetřoval vraždu Gloriina novomanžela, jehož zabil Haskell těsně předtím, než ji unesl. A možná to udělal i proto, že jeho činy, ať už smrt Haskella nebo veškeré soukromé vyšetřování, které vedl, přiměly vedení laboratoře sesadit Catherine Willows z pozice vedoucí a Nicka z pozice zástupce a zavedly do Las Vegas nového šéfa noční směny, D. B. Russella.


Hrál: Laurence Fishburne