2016-02-15

Sam Vega

Samuel Vega byl detektiv, který se objevoval několikrát za řadu v prvních devíti, pak se na celé dvě odmlčel a vybral si finále ve dvanácté. A to vskutku nečekaným způsobem. 

Původně pracoval v protigangové jednotce u lasvegaské policie, byl ženatý a měl nevlastního syna Carlose Morena, jehož jeho rodina přivezla do Las Vegas, aby ho udržela dál od gangů v Los Angeles. A podařilo se, protože Carlos šel ve stopách nevlastního otce a kromě sbírky komiksových knih se rozhodl rozšířit své zájmy i k policii, stal se členem LVPD a ve dvanácté a třinácté řadě byl velmi nápomocný i kriminalistům.

Se Samem se ale členové CSI blíže seznámili, až když pracoval jako detektiv na oddělení vražd a někdy se s nimi na místech činu setkával. A hned si také všimli, že byl do své práce velmi zabraný. Snažil se vždy zločince dopadnout ze všech sil (z jednoho dokonce tahal přiznání brutálním bitím) a kolegové ho popisovali jako až příliš horlivého. 

A možná to ho už od začátku vedlo na scestí, protože ještě na původním postu ubodal svého informátora, když zjistil, že mu k případu nesdělil všechny potřebné informace. Detektiv Stanley Richardson se ale rozhodl jeho čin krýt, díky čemuž se oba sblížili a Sam nakonec po několika letech vyslechl jeho představu o svérázné spravedlnosti. 

Byl totiž přesvědčen, že i když se nepodařilo některé zločince odsoudit a i když on sám už je v důchodu a umírá na rakovinu, není možné nechat je uniknout. Rozhodl se proto suplovat justici tím, že posbíral vražedné zbraně použité ve čtyřech starých případech, u nichž si byl jistý, kdo zločin spáchal, předal je Samovi a instruoval ho, aby dotyčné zabil stejným nebo co nejvíc podobným způsobem, jakým se oni zbavili svých obětí.

Svou kariéru sériového vraha pak začal Sam v epizodě 12x08. Nejprve rozbil lebku Kevinu Feltzerovi, jako ji on rozbil osmiletému chlapci, když mu bylo patnáct, a pak uvěznil Ramona Castilla v pneumatikách, polil ho benzínem a zapálil, jako to on kdysi udělal své přítelkyni. Kriminalisté ho, zatím netuše, že je vrahem, přizvali k vyšetřování, protože Ramon patřil k jednomu gangu a Vega se na ně v minulosti specializoval, a nechali se nevědomky svést ze stopy k vůdci dalšího gangu. Jenže s ním nedokázali spojit žádné důkazy, a když Sam zabil Darlene Crocker tak, že ji předávkoval jejím PCP, což ona udělala své dvanáctileté dceři a vinu svedla na syna, konečně si dali všechny dílky dohromady právě včas, aby mu zabránili ve vraždě poslední oběti, Rexe Camforda.

Toho měl Sam v úmyslu utopit v jezeře, v němž měl Rex nechat zmizet svou zastřelenou ženu. Než to ale stihl dokončit, dorazila policie a Jim Brass se ho pokoušel přemluvit, aby se vzdal. Zoufalý Vega ale místo toho zvedl zbraň směrem k policistům, protože věděl, že pak nebudou mít jinou možnost, než ho zastřelit, a spáchal tak "sebevraždu policií". Možná ironicky, možná úmyslně, protože když nakonec kriminalisté prohledávali věci zemřelého Richardsona, našli zakrvácený nůž, jenž Sam použil k zabití informátora - Richardson se chtěl ujistit, že nakonec ani Vega, jemuž vražda původně prošla, spravedlnosti neuteče. 

Jediný pozitivní výsledek, jaký jeho jednání mělo, tak nakonec byl jezerní nález kostry Rexovy ženy i s kulkou vypálenou z jeho zbraně v lebce, takže i když poslední, či spíš předposlední zločinec unikl smrti, mohl být zatčen a konečně souzen.

Úplný závěr a možnost zapomenout na kolegu, jenž se pošpinil, to však pořád nebyli. V epizodě
12x20 všeho využil Carl Bowden, onen odsouzený vrah, kterého si Sam kdysi násilně podal, a sepsal odvolání s tvrzením, že jeho přiznání bylo falešné a on ho podepsal jen proto, že ho z něj Sam vymlátil. A dlouho to i vypadalo, že je to pravda. Nick Stokes mohl dosvědčit, že po výslechu, při němž byl jen Carl a Sam, byl Carl celý od krve, a když začali kriminalisté jeho případ přešetřovat, většina důkazů musela být zamítnuta i přesto, že je Carl původně zavedl na místo, kde bylo schované tělo oběti.

Naštěstí však policie našla ženu, již někdo zbil úplně stejně jako oběť z Carlova případu, a dokázala ho s ní spojit díky klíčím zanechaným na místě činu. A tak, když byl Carl propuštěn, opět ho okamžitě zatkli za pokus o vraždu oné druhé ženy a ani rozvíření vod Samovým bláhovým pokusem převzít spravedlnost do svých rukou ho na svobodu nedostalo.


Hrál: Geoffrey Rivas