2016-07-30

Catherine Willows

Catherine Willows se narodila 26. března 1963 jako Catherine Flynn Lily Flynn, svobodné matce, bývalé číšnici a showgirl. Podle její původní biografie to bylo v Bozemanu v Montaně stejně jako Lindsay Monroe z CSI: NY, a do Las Vegas se teprve přestěhovala, ač jako svůj pravý domov bere to. Avšak podle nové biografie se rovnou narodila v Las Vegas. A podobný problém je i vůbec s rokem jejího narození - oficiálně je to 1963, avšak v epizodě 7x09 tvrdila, že jí bylo 16, když do kin přišel film Čelisti, což by odpovídalo roku narození 1958, a na druhou stranu, ve videohře CSI: Deadly Intent zase tvrdí, že byla v roce 1975 malá holka. Ale ať se narodila kdykoli a kdekoli, není žádným typickým venkovským děvčetem, jakým bývala Lindsay, protože je tvrdší, silnější a Vegas jí přineslo mnoho zkušeností.

Kvůli matčině práci se často stěhovala po západním pobřeží, a tak pro ni bylo těžké usadit se a uspět ve škole. Proto, ač je velmi inteligentní, selhávala a její následná kariéra měla celkem jasný směr - začala se živit jako tanečnice/striptérka. Také byla krátce závislá na kokainu a vdala se za ne zrovna úspěšného hudebníka Eddieho Willowse, jehož musela finančně podporovat. Ze všeho se dostala teprve ve chvíli, kdy se jejím stálým zákazníkem v nočním klubu stal policista Jimmy Tadero, protože se ho pravidelně vyptávala, na čem pracoval, a on jí vyprávěl o případech tak poutavě, že v ní probudil zájem o policejní práci a nasměroval ji na lepší životní cestu - skoncovala s tančením i kokainem a udělala si bakalářský titul z lékařských technologií na West Las Vegas University.

Ovšem její rodinné problémy tím nekončily. S Eddiem se jí narodila dcera Lindsey (i přes její divoký život jediné dítě, jaké kdy čekala), jenže jejich manželství ani tak nevydrželo, následoval rozvod a velice bouřlivé konflikty, až byl nakonec Eddie zavražděn v epizodě 3x15. Jenže kvůli nejednoznačným důkazům nebylo možné odsoudit jeho vraha, což bylo pro Catherine velice tvrdé, a její vztah s Lindsey značně ztrpkl. Děvče se začalo chovat stále hůř, pralo se ve škole a jednou ji i zadrželi, když stopovala. Catherine ji proto i přes nesouhlas doktora Robbinse vzala do márnice a ukázala jí tělo zavražděné dívky, aby jí došlo, jak nebezpečně se chová, a nakonec ji v epizodě 4x4 přihlásila na soukromou školu, aby ji postavila do latě.

Stejný problém pak měla se svým otcem. Až do pozdních dospělých let neměla tušení, kdo jím je. Nikdy žádného nepoznala a její matka se jí s ním nesvěřila. Jediná otcovská figura jejího života byl Sam Braun, majitel několika lasvegaských kasin včetně Rampartu přestavěného na Eclipse, Tangiers, Whiskey Town a Pike's Gambling Hall, matčin starý přítel, který jí říkal Bobku a občas ji navštěvoval. Ten však měl vlastní rodinu, dceru, syny Tonyho (zavražděný v epizodě 2x01) a Walta, a Catherine ho brala jen jako rozmařilého známého.

Jenže v epizodě 3x23 Sama zatkli pro vraždu a později, ač ne nevinného, propustili, protože během jeho vyšetřování Catherine konečně pojala podezření a v epizodě 4x01 porušila protokol, když nechala potají srovnat vlastní vzorek krve s neznámým z místa činu. Tehdy se ukázalo, že Sam Braun není jen rodinný přítel, ale Catherinin otec, a to vytvořilo nejen konflikt v jejím profesním životě, ale i v osobním. Zvlášť, když jí později věnoval šek na čtvrt milionu dolarů, jenž vnímala jako úplatek. Nakonec ho ale místo zničení vybrala a navzdory rozkolu s Grissomem, který nesouhlasil, mohla zajistit sobě i Lindsay budoucnost.

Tohoto nově objeveného vztahu se pak pokusila využít například v epizodě 5x24, když Walter Gordon unesl Nicka Stokese, uvěznil ho ve skleněné rakvi pod zemí a žádal výkupné. Policie tehdy odmítla vyplatit ho z veřejných zdrojů, a tak Catherine požádala Sama, který peníze poskytl. Bohužel ale přišly vniveč, protože Gordon na sebe připevnil bombu, kterou nechal explodovat, a ukázalo se, že peníze nikdy nechtěl, a vniveč nakonec vyšel i vztah, jenž se Samem začala pomalu budovat. V epizodě 7x02 byl totiž postřelen jedním ze svých bývalých partnerů, které připravil o 20 milionů, a zemřel v Catherinině náručí, takže jí po něm zbylo jen dědictví čítající minimálně podíl v kasinu Eclipse, jak přiznala v epizodě 11x09 (ale protože se nikdy příliš nezajímala o jeho rozsáhlý majetek, není jisté, co všechno by k němu ještě mohlo patřit). A také vzpomínky, jak ji dotyčný kvůli Samově zradě nadrogoval a jak jí unesl dceru, než se s ním krvavě vyrovnal.

Podobně zamotaný pak byl i její milostný život. Nejprve v epizodách 1x18, 1x21 a 2x05 randila s inženýrem Paulem Newsomem, ve čtvrté a páté sérii randila s majitelem nočního klubu Chrisem Bezichem, kterého potkala při vyšetřování vraždy v jeho podniku, ale jejich vztah skončil, když zjistila, že ji podváděl s jednou z jeho zaměstnankyň, a v 5x22 flirtovala s Adamem Novakem, ovšem ukončila to, když začal být až příliš agresivní. A trvalého partnera v nich nenalezla.

Často také trochu flirtovala s kolegou Warrickem Brownem, jenže ten nakonec všechny její možné naděje zmařil, když se v šesté sérii oženil a nakonec zemřel v osmé, a když si Grissom vzal vědeckou dovolenou v sedmé sérii, velice se sblížila s jeho dočasnou náhradou Michaelem Kepplerem. Nechala se i přesvědčit, aby mu pomáhala s jeho netradičními vyšetřovacími postupy známými jako reverzní soudní věda, které se však, ač byly úspěšné, podepsaly na vztazích v týmu kvůli nedostatku komunikace, a hlavně je v epizodě 7x13 přivedly do silného podezření, když bylo jejich součástí vytvoření falešného místa činu. A poté navíc Keppler podlehl svým démonům minulosti, protože se po letech konečně dobral dávného vraha své snoubenky, a při konfrontaci s ním utržil smrtelnou střelnou ránu. Catherine ho našla až příliš pozdě, ve chvíli, kdy mu už nebylo pomoci. Nebylo pak divu, že po jeho a později Warrickově smrti musela chodit na terapie, tak těžce ji její životní ztráty zasáhly, a teprve v desáté sérii začala pozvolný románek s detektivem LVPD Louisem Vartannem a krátký flirt s agentem FBI, jenž do Las Vegas přijel vyšetřovat jeden nadnárodní zločin. Ovšem na rozdíl od Vartanna, i on se stal obětí něčeho, co tak trochu působí jako Catherinina kletba, protože byl zabit ve službě.

Větší úspěch tak rozhodně měla na poli přátelství. Po svém nástupu k CSI týmu LVPD, k němuž se po absolvování studia přidala jako laboratorní technik, se pod dohledem Grisoma vypracovala až na post jeho zástupkyně a utvořila si s ním pevné pouto. Znali se a věřili si natolik, že se ho i přes silné charisma a zvláštní povahu nebála ostře kritizovat, zvláště ohledně jeho lenosti s papírováním, nebo popichovat. Výborný vztah měla kromě Warricka i s dalším kolegou Nickem, který se později stal jejím asistentem, když byla povýšena, a i s potřeštěným Gregem Sandersem, když přešel podobně jako ona z laboratoře do terénu. Původně jen nevycházela se Sarou Sidle, uzavřenou ženou, k níž bylo velmi těžké se dostat, ale nakonec se spřátelily i ony.

A vůbec nejúspěšnější a zároveň nejdrsnější byl její profesní život. Nastoupila jako laboratorní technička se specializací na krevní skvrny a vypracovala se na třetí úroveň CSI a zástupkyni vedoucího směny. V páté sérii, když se vedení laboratoře rozhodlo rozdělit noční tým, se stala vedoucí odpolední směny s Nickem a Warrickem jako podřízenými, a když byl v šesté sérii tým opět sloučen dohromady, nahradila Sofii Curtis ve své staré pozici Grissomovy zástupkyně, což jí ve světle současných okolností vyhovovalo patrně víc.
V sedmé sérii, kdy Grissom na měsíc odjel přednášet na univerzitu, ho dočasně zastupovala jako vedoucí, a když v epizodě 9x10 opustil Las Vegas, převzala jeho místo trvale. Pak byla ale, kvůli množícím se chybám, degradována, v epizodě 10x01 na její post nastoupil nový kriminalista D. B. Russell a ona se opět stala jeho zástupkyní, a nakonec v epizodě 12x12, když se dostala do zběsilého případu, jenž ji téměř stál život, dala výpověď a přijala práci u FBI. Tam působila podle svých bývalých kolegů šťastně, ale když ani Russell v CSI nevydržel, protože se přidal k týmu vyšetřujícímu kyberzločiny, vrátila se z LA, kde jako agent zakotvila na tři roky, aby se definitivně stala vedoucí noční směny.

Kromě toho, že má rozsáhlé znalosti o různých zajímavostech, jež jí pomáhají ve vyšetřování, je totiž často ochotná udělat cokoli, co by jí mohlo pomoct k vyřešení případu. Třeba v epizodě 7x11 slíbila vězni, že si za každou otázku, kterou jí zodpoví, rozepne knoflík halenky, a jindy zase předváděla velmi silné emocionální reakce. Zvláště se to dělo v případech, kde byly oběťmi malá děvčata, a někdy to zašlo tak daleko, že dovolila svým emocím a myšlenkám na vlastní dítě ovlivnit její úsudek. Jednou, v epizodě 8x13, tak dokonce doopravdy zničila něčí život - věřila, že podezřelý byl násilnický pedofil kvůli jeho jménu uvedeném v Seznamu sexuálních predátorů, jenže on se do něj dostal jen kvůli nehodě, když se sjel halucinogeny a procházel se nahý před autobusem s dětmi. Jenže poté, co se o tom kvůli Catherine dozvěděla jeho snoubenka, bez ohledu na fakt, že nevěděl, co dělá, a nikdy to nezopakoval, ho vyhodila z domu a přišel i o práci. A on, zoufalý a znechucený z jeho pohledu bezohlednou kriminalistkou, neviděl jinou cestu, než se přímo před ní zastřelit. 

Vůbec její emoce ji několikrát dohnaly na hranu, když se nebála vyjádřit ostré znechucení, pokud podezřelý předkládal verzi, kterou se ho snažil očistit, a i když Sara sarkasticky poznamenala, že je zábavnější poslouchat Catherininy teorie než zpracovávat skutečné důkazy, většinou se nakonec její nenávist vůči domnělým pachatelům obrátila v sebelítost, protože k jejímu překvapení byly její cíle nezřídka obětí špatného načasování a vůbec nesouvisely s případem. A zničený nenásilník, jehož sebevraždu sledovala, bohužel nebyl jediný, komu stačila poznamenat budoucnost, než na svět vyplula pravda. 

Podobně slepá navíc dokázala někdy být i ke svým kolegům a i to jí způsobilo nemalé potíže. Když po Grissomově odchodu nastoupila jako vedoucí noční směny, jejím novým podřízeným se stal Raymond Langston, nováček v kriminalistice. A bohužel také muž s mnoha kostlivci ve skříny, jež ho nakonec dohnali. A ona, místo aby na něj blíže dohlížela, jakmile se její tým střetl s jeho nejhorším nemesis, sériovým vrahem Natem Haskellem, úplně přehlédla jeho tajné soukromé vyšetřování v Los Angeles, s nímž mu dokonce asistoval Nick. A když Nate v jedenácté sérii unesl Rayovu bývalou manželku, nedokázala ho zastavit vůbec. Bezhlavě se vydal po jeho stopě a Natea umlátil k smrti. Nakonec se mu podařilo přesvědčit interní oddělení, že šlo o sebeobranu, ale Catherine byla stejně shledána osobně odpovědnou, degradována a stala se pouhou zástupkyní nového vedoucího.

Dalšího a tentokrát osudového přehmatu v důvěře se pak dopustila i ve dvanácté sérii v epizodách 12x11 a 12, kdy se na scéně objevila její nejlepší přítelkyně Laura, která ji zmanipulovala tak, že si Catherine myslela, že je její manžel Mark Gabriel vrah a chce zabít i ji. Měla se dozvědět o tom, že zabil právníka a jeho dva zaměstnance, a když se pokusila o rozvod, dostala strach, že nechá zabít i ji. Jenže pravda byla přímo opačná a pod útokem a ve vážném nebezpečí života se ocitla i Catherine, jelikož si uvědomila, že Mark není tím, kdo si objednává střelce. Dokonce schytala i kulku, když se snažila uprchnout najatým vrahům čekajícím v jejím domě, a musela se společně s D. B. Russellem nějakou dobu schovávat, aby se jí konečně podařilo spletitý případ rozmotat. Samozřejmě ji to však zdrtilo, protože Lauru znala dlouhá léta a nemohla uvěřit, co se z ní stalo, a následně se právě proto rozhodla opustit CSI a přijmout práci u FBI.

Až když se po konci patnácté série Russell přidal k lákavému týmu vyšetřujícímu moderní kyberzločiny a odešel ze seriálu, vrátila se zpátky a zaujala jeho místo.


Hrála: Marg Helgenberger